MSZ Witold Waszczykowski z wizytą w Ziemi Świętej

Trwa wizyta ministra spraw zagranicznych w Ziemi Świętej. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski spotka się dziś z przedstawicielami władz izraelskich oraz palestyńskich.

Przed południem minister Witold Waszczykowski będzie rozmawiał z premierem Izreala Benjaminem Netanjahu oraz swoim izraelskim odpowiednikiem. Po południu natomiast uda się do Ramallach po stronie palestyńskiej, gdzie będzie rozmawiał z przedstawicielami władz Palestyny. Szef Polskiej dyplomacji podkreśla, że oba te państwa, Izrael i Palestyna, leżą w bardzo konfliktogennym regionie.

– Chcemy głównie uzyskać informacje z tamtego regionu. Europa jest zagrożona wielorakimi wyzwaniami, jak Państwo Islamskie, fundamentalizm religijny, który stamtąd płynie, uchodźcy i emigranci, którzy przybywają z obszarów objętych konfliktem. Chcemy rozmawiać, ponieważ Europa decyduje w tej chwili o tym, jak włączyć się w uśmierzanie tych konfliktów na Bliskim Wschodzie. Chcemy zasięgnąć opinii państw, które ciągle są z Europą zaprzyjaźnione – zaznacza Witold Waszczykowski.

Na początku czerwca z inicjatywy Francji w Paryżu odbyła się międzynarodowa konferencja w sprawie ożywienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Polska uczestniczyła w spotkaniu i chce wspierać ten proces.

– Mamy nadzieję, że lider europejski, jakim jest Francja, będzie w tej chwili kontynuował wysiłki na rzecz rozwiązań pokojowych na tamtym obszarze – mówi minister spraw zagranicznych.

W trakcie wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego nie zabraknie również tematów dotyczących współpracy dwustronnej Polski z Izraelem oraz Palestyną.

– Izrael to ważny partner gospodarczy i handlowy. Natomiast Palestyna jest jednym z głównych naszych celów pomocy. Wspieramy uchodźców palestyńskich, wspieramy programy gospodarcze. Mamy tam wiele zaangażowanych inicjatyw – zwraca uwagę minister spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji odwiedzi dziś również instytut Jad Vashem, cmentarz polskich żołnierzy na górze Synaj, a także spotka się z polskimi siostrami zakonnymi posługującymi w domu Polskim w Jerozolimie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj