Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy WSKSiM oraz IPN

Instytut Pamięci Narodowej i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu podpisały porozumienie o współpracy. W ramach umowy ośrodki będą realizowały wspólne projekty naukowo-badawcze, których zadaniem będzie przywracanie pamięci historycznej. Studenci WSKSiM będą mogli m.in. korzystać z archiwów IPN oraz publikacji historycznych.

Podpisanie umowy to formalność, ponieważ współpraca między IPN a WSKSiM trwa już od pewnego czasu – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

– To jest kwestia współpracy naukowej. Zachęcamy do publikacji w naszych periodykach, do udziału w sesjach naukowych, ale wiem, że tutaj młodzież jest zaangażowana. Trzeba powiedzieć, że odchodzi pokolenie z czasów II wojny światowej. To są ostatni świadkowie. Państwo kształcą tutaj specjalistów umiejących posługiwać się kamerą. Wiem, że są takie inicjatywy. Nagrywajmy tych świadków historii, dokumentujmy to – apelował dr Jarosław Szarek.

Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR zaznaczył, że pierwsze owoce tego współdziałania są już widoczne.

– Studenci WSKSiM zaproszeni są do współtworzenia antologii o niemieckich obozach w Europie. Z naszego grona przewodniczy temu nasz wykładowca Piotr Zarębski. Już w czasie wakacji został nagrany film dokumentalny o obozie w Stutthofie, to jest dobry początek. Rozmowy o współpracy wciąż trwają, one się ukonkretniają, więc czeka nas bardzo bogata przyszłość, szczególnie tych dwóch najbliższych lat. Ufamy, że do trzech lat zostanie zakończony projekt nagrania filmów dokumentalnych o wszystkich obozach niemieckich w Europie – podkreślił o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

W konferencji prasowej wzięli udział rektor-założyciel WSKSiM, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR oraz prof. Mirosław Golon, szef gdańskiego oddziału IPN.

Instytut Pamięci Narodowej to urząd państwowy, który realizuje programy badawcze i edukacyjne. Posiada również uprawnienia śledcze i lustracyjne zwłaszcza w kontekście najnowszej historii Polski.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl