ŚDM: Pielgrzymi poruszeni widokiem sutanny św. Jana Pawła II

Pielgrzymi, którzy przybywają we wtorek w ramach ŚDM 2016 do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, są poruszeni oglądając znajdującą się w tej świątyni sutannę, którą miał na sobie papież w czasie nieudanego zamachu na jego życie w 1981 r. Na białej szacie są ślady krwi.

Wielu pielgrzymów fotografuje umieszczoną w szklanej gablocie sutannę. Wpatrują się dłuższą chwilę w ślady krwi. Palcem pokazują sobie małą dziurę w szacie, ślad po kuli, która trafiła papieża w czasie zamachu na jego życie. Niektórzy pielgrzymi żegnają się i znajdują czas na krótką modlitwę.

Są też grupy pielgrzymów, które decydują się na wspólne zdjęcie z sutanną w tle. Młodzi katolicy chętnie fotografują się też przed wielkim obrazem przedstawiającym św. Jana Pawła II, powieszonym w pobliżu na ścianie świątyni.

– Kiedy patrzę na krew Jana Pawła II myślę o jego wielkości. Jak wielkim świętym jest, ale również był osobą dążącą do wielkości. Dla mnie to wzór i przykład. Ja też w związku z tym mogę dążyć do tej samej wielkości. To imponujące jak Jan Paweł II ożywił Kościół kultem maryjnym – powiedział 21-letni Michael Augustine z USA, ze stanu Floryda.

Przyznał jednocześnie, że sam jest wielkim wyznawcą kultu maryjnego i konsekracji Maryi.

Równie poruszona widokiem sutanny Jana Pawła II jest 26-letnia Lauren Vaccaro, z tej samej grupy pielgrzymów z Florydy.

– Patrząc na tą sutannę z krwią myślę o miłości, miłości Jana Pawła II do młodych ludzi. Jestem bardzo poruszona. To porusza moje serce. To poświęcenie. Wierzę, że to Matka Boża ocaliła go wówczas i pozwoliła przeżyć – powiedziała.

Amerykanka przyznała, że przesłanie, które pozostawił po sobie św. Jan Paweł II jest dla niej przykładem, którym chce podążać w swoim życiu. Niejako „trwałym dowodem” na to jest mały tatuaż z krzyżem i symbolem JPII, który wykonała sobie z boku stopy przy łydce.

Pielgrzymi zza oceanu trzymając w dłoniach różańce dotykają nimi szyby, za którą umieszczono sutannę.

– To jest różaniec Jana Pawła II, kiedy dotkniesz go do czegoś świętego, dochodzi do prawdziwego zjednoczenia – wyjaśniła Lauren.

– Jestem wzruszona, to prawdziwy dowód poświęcenia – powiedziała 16-letnia Kristine Leonardo z Filipin.

Przejęta widokiem sutanny ze śladami krwi Jana Pawła II była też pielgrzymka z Francji.

– Takich rzeczy nie widzi się na co dzień, jestem pod dużym wrażeniem – powiedziała PAP 21-letnia, Leclerq Tiphaine z Lille.

Podkreśliła, że św. Jan Paweł II jest prawdziwym wzorem do naśladowania dla chrześcijan.

Sutanna Jana Pawła II została przekazana do Sanktuarium św. Jana Pawła II w 2015 r.

13 maja 1981 r. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra został ciężko ranny. Strzały do papieża oddał Turek Mehmet Ali Agca, który przedstawił wiele wersji o tym, kto był jego mocodawcą. Późniejszy święty w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie uratowano mu życie.

Sutanna nie zaginęła dzięki siostrom zakonnym, które posługiwały przy Janie Pawle II. Zabrały ją ze szpitala, a następnie została ona schowana. Nie była też prana, czyszczona ani pokazywana.

Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w 1985 r. w Rzymie. Poprzednie ŚDM to Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku. Dotychczas odbyło 13 ogólnoświatowych zlotów na różnych kontynentach. Kraków jest 14. miejscem Światowych Dni Młodzieży.

PAP/RIRM

drukuj