fot. PAP/Andrzej Grygiel

KE zaproponuje działania dot. wsparcia sektora stalowego w UE

Komisja Europejska zaproponuje dziś działania wspierające sektor stalowy w Unii Europejskiej. Obecnie przeżywa on trudności ze względu na konkurencję z Chin.

Sektor ten obawia się też dalszego pogorszenia sytuacji w związku z rozważanym przez KE przyznaniem Chinom statusu kraju o gospodarce rynkowej.

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapewnił wczoraj o podejmowaniu wspólnych wysiłków z Wielką Brytanią, by przekonać Komisję do wszczęcia procedury antydumpingowej.

– Oni mają przypływ ogromnej ilości stali po dumpingowych cenach z Chin, a my z Białorusi i Rosji. I tu łączymy nasze siły, żeby przekonać KE, by wszczęła odpowiednie procedury. Wspólny język znaleźliśmy przede wszystkim w obszarze małych i średnich firm – w jaki sposób tak na serio przekonać tę Komisję Europejską, że naprawdę małe i średnie firmy mają już naokoło tyle przepisów krajowych i innych, że dokładanie im kolejnych dyrektyw tak komplikuje środowisko biznesowe, iż oni nie są w stanie tego unieść od strony biurokratycznej – powiedział Mateusz Morawiecki.

Unijne postępowania antydumpingowe mogą zakończyć się nałożeniem cła na import.

We wtorek w Londynie minister Morawiecki spotkał się m.in. z brytyjskim ministrem biznesu, innowacyjności i kompetencji Sajidem Javidem. Tematem rozmów był rynek cyfrowy, upraszczanie regulacji, swoboda świadczenia usług oraz właśnie sektor stalowy.

Dziś wicepremier udaje się do Cannes na targi inwestycyjne i branży nieruchomości.

RIRM

drukuj