MEN chce, aby szkolnictwo zawodowe stało się atrakcyjne dla uczniów

W Lublinie odbyła się II ogólnokrajowa Debata Oświatowa. Młodzież coraz częściej wybiera szkoły, które uczą konkretnego zawodu. Jeszcze kilka lat temu większość szła do liceów ogólnokształcących. 

Wiceminister edukacji Teresa Wargocka podczas debaty w Zespole Szkół nr 5 im. JP II podkreśliła, że zmiany w kształceniu zawodowym muszą następować przy ścisłej współpracy z pracodawcami.

– Każdy zawód w kwalifikacji jest wprowadzany na wniosek odpowiedniego ministra, do którego zwracają się związki pracodawców organizacji pracodawców. Nie ma innej drogi. Jeżeli nie kształcimy w jakimś zawodzie, to znaczy, że jakieś środowisko pracodawców funkcjonujących na rynku nie zgłosiło tego problemu. Ja już dzisiaj mogę powiedzieć; za mało zawodów dla dziewcząt w kształceniu zawodowym. To jest na prawdę pilna potrzeba, chcąc tak jakby wchodzić na ten rynek szerzej, musimy się zastanowić, dlaczego w zasadzie na poziomie szkoły zasadniczej zawodowej mamy w tej chwili sprzedawcę i fryzjera. Bo nie ma innej oferty – mówi Teresa Wargocka.

Janusz Baran, dyrektor Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach, podkreśla, że jego absolwenci są cenionymi pracownikami w Polsce i za granicą. Przyznaje, że do szkół zawodowych przychodzi coraz więcej osób.

– W okresie zastoju, kiedy szkolnictwo zawodowe, mogę powiedzieć, cofało się, w tej chwili szkolnictwo zawodowe bardzo się rozwija. W związku z tym, że na rynku pracy brakuje odpowiednich fachowców w różnych dziedzinach, nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w różnych zakładach pracy, wyjeżdżają za granicę, są cenionymi fachowcami. Jest to troszeczkę inaczej niż w liceum, gdyż klasy czwarte wiążą się z egzaminem zawodowym z kwalifikacjami, ale i otrzymują oni dyplom, który jest honorowany zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej –  mówi Janusz Baran.

Spotkanie w Lublinie wpisało się w jedną z 16 wojewódzkich debat, które odbędą się w całej Polsce do końca maja.

Mają one swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo. Podsumowanie rozmów nastąpi 27 czerwca w Toruniu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl