MEN: 5 tys. szkół zgłosiło się do akcji „Szkoła pamięta”

5 tys. szkół zgłosiło się do akcji „Szkoła pamięta” – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach akcji społeczności szkolne mają upamiętnić ważne dla uczniów postaci i wydarzenia, np. uporządkować groby osób zasłużonych.

Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. Jest to ostatni piątek przed 1 listopada – dniem Wszystkich Świętych.

„Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w specjalnym liście do dyrektorów szkół, w którym zachęcał do przystąpienia do akcji „Szkoła pamięta”.

„Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności” – wskazał.

Wyraził nadzieję, że zainicjowana w tym roku akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie wraz z nauczycielami mogą, m.in. uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię, zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby, odwiedzić groby nauczycieli z danej placówki, wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą, zaprosić do szkoły lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami, zorganizować w szkole wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie czy zorganizować wycieczkę patriotyczną.

„Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji. Chętnie zapoznam się z innymi inicjatywami realizowanymi przez Państwa przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową. Zachęcam do zamieszczania informacji na swoich stronach internetowych oraz postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych” – zaznaczył szef MEN.

Aby wziąć udział w akcji, dyrektor szkoły, przedszkola lub innej placówki oświatowej ma wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w strefie dla zalogowanych w Systemu Informacji Oświatowej(zakładka „Ankieta”). MEN czeka do 24 października br. do godziny 15.00. Informuje też, że szkoły i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo.

PAP

drukuj