„ND”: Rusza z akcją wysyłania listów do Komisji Europejskiej

Jaka będzie odpowiedź Polski na groźby Komisji Europejskiej? Nasz kraj nie podda się temu psychologicznemu naciskowi – zapowiada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Z kolei „Nasz Dziennik” rusza ze specjalną akcją wysyłania listów do wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa.

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans zagroził Polsce wszczęciem procedury przewidzianej w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który przewiduje m.in. sankcje finansowe za „łamanie praworządności”. To jego odpowiedź na reformę sądownictwa, którą chce przeprowadzić rząd.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi wprost – to psychologiczny nacisk. Unijny urzędnicy boją się, bowiem, że reforma sądownictwa położy kres eksploatacji Polski z zewnątrz.

– Była eksploatacja z wewnątrz – to wielkie okradanie, te wielkie afery: VAT, paliwa, hazard, budowa dróg, informatyzacja. To są naprawdę gigantyczne sumy. Przy nich np. Amber Gold, to stosunkowo niewielka afera. To wszystko było robione z jednej strony na rzecz różnych sił wewnętrznych, ale także na rzecz różnych sił zewnętrznych. W Polsce naprawdę trudno było wygrać proces z dużą zachodnia firmą, nawet jeśli się miało oczywiste racje. Ludzie, którzy mieli procesy rodzinne z cudzoziemcami, mieli tutaj ogromne kłopoty. (…) To wszystko ma się zmienić – powiedział prezes PiS w TV Trwam.

Dlatego jak podkreśla Jarosław Kaczyński, twardo będziemy bronić swoich interesów.

– Z punktu widzenia naszych zewnętrznych partnerów to jest źle – takie pół-państwo, można powiedzieć, im bardzo odpowiadało. Polityka międzynarodowa jest bardzo bezwzględna. My to musimy przyjmować, ale też musimy bardzo twardo bronić swoich interesów. My odbudowujemy Polskę jako państwo podmiotowe w polityce zagranicznej i w tej polityce zewnętrznej, jeżeli chodzi o ochronę naszych interesów – dodał Jarosław Kaczyński. 

Polska będzie konsekwentnie odwoływała się do prawa Europejskiego zapowiada prezes PiS.

Tymczasem ze specjalną akcją wysyłania listów do Fransa Timmermansa rusza „Nasz Dziennik”. Jak czytamy na łamach gazety, chodzi o przypomnienie wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej o podstawowych prawach, które są naruszane przez UE. Chodzi w szczególności o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ochronę rodziny czy też o wolność słowa i suwerenne prawa narodów Europy.

TvTrwamNews/RIRM

drukuj