Brońmy polskich lasów!
Ponad stu trzydziestu naukowców specjalizujących się w naukach przyrodniczych podpisało list otwarty dotyczący gospodarki i ochrony przyrody w polskich lasach – informuje „Nasz Dziennik”.
Wskazują, iż działania resortu mogą doprowadzić do strat gospodarczych, niedoboru drewna i niezadowolenia społecznego. Skutkiem zmiany polskiego modelu leśnictwa może być też obniżenie efektywności czynnej ochrony przyrody i różnorodności biologicznej.
Apel polskich naukowców popiera były wiceminister środowiska, Edward Siarka. Polityk zaznaczył, że rządowe decyzje są sprzeczne z prawem i nie uwzględniają długoterminowych planów zarządzania lasami.
– Mamy do czynienia z działaniami bezprawnymi. Do tego należy zaliczyć memorandum, które pani minister podpisała, wyłączając lasy z użytkowania. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstają nowe definicje, chociażby dotyczące starolasu. Mówi się również o budowaniu tzw. lasów społecznych. Nie wiemy do końca, co za tym się kryje, jakie skutki będzie to wywoływało w gospodarce leśnej. Wszystkie te zasady zostały wywrócone i wprowadza się jakieś działania, które absolutnie w środowisku naukowym nie są akceptowalne, ponieważ one de facto nie opierają się na żadnych zasadach merytorycznych, tylko są czystą ideologią – powiedział Edward Siarka.
Naukowcy podkreślili, że ochrona różnorodności biologicznej powinna opierać się na wiedzy naukowej, a nie na przesłankach ideologicznych czy politycznych. Zadeklarowali też swoją pomoc i wsparcie naukowe dla dobra polskich lasów.
Popierz i podpisz kwestionariusz ws. ochrony polskich lasów przed prywatyzacją. [pobierz tutaj] Wspólnie obrońmy nasze lasy!
RIRM