fot. TT/MKiS_GOV_PL

„Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” – MKiŚ zainaugurowało akcję edukacyjną

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zwiększyć kary za zaśmiecanie m.in. plaż. Jednocześnie rozpoczęło dziś w Gdańsku kampanię edukacyjną „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”.

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba na konferencji prasowej w Gdańsku poinformował, że w ubiegłym tygodniu do wykazu prac rządu trafiła nowelizacja m.in. kodeksu wykroczeń.

Zakłada ona zwiększenie kar za śmiecenie w miejscu publicznym takim jak lasy, czy plaża. Dziś maksymalny mandat za to wykroczenie wynosi 500 zł. Po zmianach wartość ta byłaby minimalną karą, a maksymalnie mandat mógłby wynieść nawet 5 tys. zł.

Śmiecenie na plaży jest karygodne, dlatego należy z tym walczyć. Zarówno pod względem edukacyjnym, jak i pod względem wyegzekwowania prawa w postaci kodeksu wykroczeń, stąd nowelizacja i zwiększanie kar. Jest to największa nowelizacja od lat 90., bo te kary nie były aktualizowane względem wartości pieniądza – wyjaśnił Jacek Ozdoba.

Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, zauważył, że w trakcie pandemii plaże stały się nie tylko miejscem wypoczynku, ale także zastąpiły nam restauracje.

Ilość śmieci na plażach wzrosła dwukrotnie. W samym Gdańsku zbierane jest około 500 ton śmieci rocznie, to ogromna ilość. Większość z tych śmieci to odpady szklane – mówił Szymon Gajda.

W ramach kampanii edukacyjnej „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” przygotowane zostały odpowiednie bilbordy, które znajdą się w nadmorskich miejscowościach.

RIRM

drukuj