GIOŚ: nielegalnie przywiezione do Polski śmieci wracają do Wielkiej Brytanii

Dzięki działaniom Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w dniach 6-10 września, dwie pierwsze partie odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii zostały zwrócone do kraju wysyłki – poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jak przypomniano, od 28 czerwca do 12 lipca br. Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zatrzymały 45 kontenerów zawierających łącznie ok. 1097 ton odpadów z Wielkiej Brytanii.

„Odpady te transportowane były jako tworzywa sztuczne, jednak oględziny wykazały, że były to zmieszane odpady pochodzenia komunalnego” – podkreślono.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska – jako właściwy organ w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce – negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Jak wyjaśniono w wyniku tych działań 6 września do Wielkiej Brytanii zwrócono 6 kontenerów o masie 225 ton, a w poniedziałek 10 września – pięć kontenerów o masie 600 ton.

„Zwrot pozostałych kontenerów planowany jest w najbliższych dniach. Agencja Brytyjska podjęła kroki w celu skontrolowania firm, które wysłały odpady” – zapewnił Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jak informował na początku lipca br. WIOŚ w Gdańsku nielegalny transport został ujawniony w Porcie Gdynia, odpady miały trafić na południe kraju.

Akcja była prowadzona w ramach ogólnoświatowej operacji pod nazwą Demeter IV – ukierunkowanej na kontrolę transgranicznego przemieszczania odpadów w obrocie morskim i lądowym – uczestniczyli, m.in. funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej i Straży Granicznej, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego i WIOŚ w Gdańsku. W ramach działań w całym kraju zatrzymano blisko 1,5 tys. ton różnego rodzaju niedozwolonych odpadów, z tego prawie 1,1 tys. ton w Porcie Gdynia.

Inicjatorem Demeter IV jest Światowa Organizacja Ceł (WCO), w Polsce jej koordynatorem jest departament ceł w Ministerstwie Finansów. W operacji od 4 czerwca do 8 lipca br., oprócz Polski, wzięły udział 73 państwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl