fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Kraków: dziś rozpoczną się uroczystości upamiętniające I rocznicę ŚDM

W Krakowie i Brzegach k. Wieliczki rozpoczną się dziś uroczystości, które upamiętnią pierwszą rocznicę Światowych Dni Młodzieży. Udział w świętowaniu weźmie ponad 10 tys. osób, m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

W programie dzisiejszych obchodów jest m.in. wręczenie nagrody „Młodość-projekt życia”. Trafi ona do siedmiu laureatów, którzy po ŚDM, wciąż aktywnie ewangelizują.

Poza tym uczestnicy wezmą udział w katechezie metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego oraz w koncertach. W Tauron Arenie wystąpią m.in. TGD, Chór i Orkiestra ŚDM pod dyrekcją Adama Sztaby oraz Natalia Niemen.

– Przygotowania chóru ŚDM trwają od czwartku (27.07). Wykonujemy materiały, które można było usłyszeć w trakcie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, takie jak: „Słudzy Pańscy chwalcie Pana” czy „This I believe”. Będzie można usłyszeć również nowe utwory-niespodzianki, wykonywane m.in. przez Marikę czy Arkadio, w specjalnych aranżacjach Adama Sztaby – mówiła Michalina Sikorska z chóru ŚDM.

Ks. bp Damian Muskus, Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, podkreślał, że atmosfera sprzed roku jest wciąż obecna we wspólnotach parafialnych.

W prawdzie Światowe Dni Młodzieży minęły – minął od nich już rok, ale to nie znaczy, że atmosfera tamtych dni poszła całkowicie w zapomnienie. (…) Światowe Dni Młodzieży ciągle żyją w naszych wspólnotach parafialnych. W tym roku miałem okazję odwiedzać wiele parafii, było ich około 100. W większości z nich ciągle funkcjonują komitety parafialne – nie chciały się rozwiązać. Chciały nadal działać – powiedział ks. bp Damian Muskus.

Organizatorem obchodów pierwszej rocznicy ŚDM jest Archidiecezja Krakowska we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

ŚDM z udziałem Ojca św. Franciszka odbyły się w ub. roku w Krakowie oraz Brzegach k. Wieliczki. Spotkanie rozpoczęło się 26 lipca i trwało do 31 lipca.

 

RIRM

drukuj