fot. PAP/EPA

KE chce przyśpieszenia relokacja uchodźców

Państwa UE powinny przyśpieszyć przejmowanie i rozmieszczenie uchodźców z Grecji i Włoch – zaapelował komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos.

Po zakończeniu spotkania ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli Awramopulos mówił, że kraje członkowskie przygotowały jedynie 3411 miejsc dla uchodźców, a udało się rozmieścić tylko 885 osób. – zaznaczył.

Musimy przyśpieszyć jej tempo i być w stanie rozmieścić w UE 6000 osób na miesiąc – mówił komisarz UE ds. migracji.

Relokacja uchodźców ma pomóc przede wszystkim w odciążeniu Grecji, gdzie po zamknięciu granic przez kraje Bałkanów Zachodnich utknęły tysiące uchodźców.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak ocenia, że relokacja nie jest rozwiązaniem kryzysu migracyjnego.

 – Liczby mówią same za siebie. Problem nie zostanie rozwiązany przez relokacje, natomiast wprowadzenie stałego mechanizmu relokacji, przyciągnie kolejne fale emigrantów z Bliskiego Wschodu. Mamy nadzieję, że problem zostanie rozwiązany u źródeł. A te źródła to nie Grecja, te źródła są bardziej na wschód. Państwa, które mają rzeczywiście kłopoty wewnętrzne i trzeba wspierać uchodźców w tym miejscu gdzie są rzeczywistymi uchodźcami, a nie emigrantami ekonomicznymi. Bo bardzo często zdarza się, że są to emigranci ekonomiczni ci którzy docierają do Grecji – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka dobrym kierunkiem jest współpraca UE z Turcją w sprawie migracji.

W miniony poniedziałek na szczycie w Brukseli Unia i Turcja wstępnie uzgodniły nowy plan współpracy, który ma zahamować migrację do Europy.

RIRM

drukuj