Speckomisja zapoznaje się z audytami CBA, ABW i SKW

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznaje się dziś z wynikami audytów przeprowadzonych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Posiedzenie zwołano na wniosek koordynatora służb specjalnych.

Minister Mariusz Kamiński przedstawi posłom m.in informacje nt. dziennikarzy, którzy mieli być inwigilowani przez służby za czasów PO-PSL.

Minister Mariusz Kamiński pod koniec lutego podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji poinformował, że – 48 dziennikarzy było inwigilowanych przez ABW – nie powiedział on wówczas czy chodziło o pobieranie bilingów lub danych geolokalizacyjnych. Dodał, że audyt nie został jeszcze zakończony więc nie może przesądzić czy inwigilacja dziennikarzy była legalna czy też nie.

Poseł Marek Opioła, szef speckomisji służb specjalnych mówi, że jest wiele pytań w tej sprawie

– Ta liczba jak rozumiem jest duża, w związku z tym pewnie będziemy musieli jako komisja, czy członkowie, dopytywać: w jakich okolicznościach, w jakich latach kto i jak i dlaczego oraz czy sprawa jest najważniejsza, czy poszczególni szefowie, którzy uzyskali jakieś informacje (gdzie było łamane prawo w danej ze służb), złożyli zawiadomienia do prokuratury. Uważam że jeśli coś się widzi gdzie prawo zostało złamane, trzeba wówczas na to reagować – Platforma obywatelska złożyła projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania przypadków ewentualnej nielegalnej inwigilacji dziennikarzy w latach 2005-2016 – mówi poseł Marek Opioła, szef speckomisji ds. służb specjalnych.

Posiedzenie speckomisji będzie miało charakter niejawny. W przyszłym tygodniu posłowie mają omówić audyty w służbach wywiadowczych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl