Wniosek Ukrainy o przekazanie skazanych

Rosja otrzymała wniosek Ukrainy o przekazanie jej czterech skazanych w Rosji obywateli ukraińskich, poinformowało dziś rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości.

 Wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy dotyczył (Ołeha) Sencowa, (Ołeksandra) Kolczenki, (Hennadija) Afanasjewa i (Jurija) Sołoszenki.

Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni. Wśród osób, które obejmuje znajduje się m.in. reżyser Ołeha Sencowa i dwójka innych osób oskarżonych o terroryzm i skazanych na kary od 20 do 7 lat kolonii karnej.

Mieli oni rzekomo przygotowywać się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych na Krymie po inkorporacji półwyspu przez Rosję.

Czwarty obywatel Ukrainy, którego dotyczy wniosek, to 73-letni Jurij Sołoszenko, skazany w zeszłym roku przez sąd w Moskwie na sześć lat kolonii karnej za szpiegostwo. Jego proces według agencji RIA-Nowosti nie był jawny. Sprawa dotyczyła zamiaru wywiezienia uzbrojenia z Rosji.

Ostateczną decyzję o przekazaniu skazanych podejmie sąd. Na wcześniejszym etapie Moskwa powinna otrzymać od Kijowa dokumenty dotyczące uznania wyroków i ich egzekwowania na terytorium Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl