fot. PAP/EPA

W Berlinie spotkanie czterech szefów dyplomacji w sprawie Ukrainy

Niemcy będą gospodarzem kolejnych rozmów w sprawie Ukrainy, które odbędą się dziś w Berlinie z udziałem ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy – poinformował wczoraj niemiecki MSZ. Poprzednie rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaprosił na środę wieczór szefów dyplomacji Francji, Rosji i Ukrainy: Laurenta Fabiusa, Siergieja Ławrowa i Pawła Klimkina, aby na prośbę Ukrainy i Rosji dyskutować o sposobach i możliwościach załagodzenia kryzysu we wschodniej Ukrainie – poinformował MSZ w Berlinie w przekazanym PAP komunikacie.

„Walki, jakie na nowo rozgorzały w minionych dniach we wschodniej Ukrainie, stworzyły ponownie groźną sytuację” – oświadczył Steinmeier.

Jak podkreślił szef niemieckiej dyplomacji – celem rozmów jest „zapobieżenie dalszemu zaostrzeniu konfrontacji wojskowej” i niedopuszczenie do pogłębienia kryzysu politycznego między Kijowem a Moskwą. „Warto podjąć taki wysiłek” – dodał polityk SPD.

Źródła w rosyjskim MSZ, na które powołuje się agencja TASS, podały, że minister Ławrow ma zamiar przybyć do Berlina.

Niemiecki MSZ mówi o „dramatycznym pogorszeniu się” sytuacji na Ukrainie od ostatniego spotkania czterech ministrów, które odbyło się na początku zeszłego tygodnia. W ocenie Berlina obecna sytuacja przypomina sytuację w sierpniu zeszłego roku, gdy walki na wschodniej Ukrainie osiągnęły największą intensywność.

Głównym tematem poprzedniego spotkania było przygotowanie spotkania przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie, jednak uczestnicy nie zdołali wówczas dojść do porozumienia.

Warunkiem stawianym przez kanclerz Angelę Merkel jest jeszcze przed spotkaniem na szczycie osiągnięcie „konkretnych postępów” w realizacji uzgodnionych we wrześniu porozumień z Mińska. Wynegocjowane wówczas umowy przewidują przestrzeganie rozejmu i linii demarkacyjnej między rządowymi wojskami ukraińskimi a oddziałami separatystów, rozpoczęcie wycofywania ciężkiej broni oraz wymianę jeńców.

Podpisane we wrześniu w obecności przedstawicieli OBWE porozumienia są stale naruszane. Ukraina i Rosja oskarżają się wzajemnie o łamanie ustaleń.

Czterostronne rozmowy trwają od zeszłego lata. Negocjowanie w tym gronie, bez udziału Polski, przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania zachodnich aliantów w Normandii. Berlin podkreśla, że grono uczestników rozmów, wśród których nie ma Polski, nie został wybrany przez Niemcy, lecz powstał przypadkowo przy okazji obchodów w Normandii.

Od wybuchu zbrojnego konfliktu na Ukrainie w walkach zginęło ponad 4 700 osób.

PAP/RIRM

drukuj