Dziś rozpocznie się szczyt ekonomiczny w Davos

Rozpoczynający się dziś szczyt ekonomiczny w Davos będzie  przebiegał w cieniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Wyjątkowo nie weźmie w nim udziały żaden przedstawiciel Rosji.

Przywódcy polityczni i liderzy światowego biznesu będą do soboty dyskutowali na temat głównych społecznych i ekonomicznych problemów świata oraz metod ich rozwiązania. Polska delegacja zamierza zorganizować sesję poświęconą Ukrainie.

Dr Karol Karski, były wiceminister spraw zagranicznych, obecnie europoseł zwraca uwagę, że jest to forum niezwykle opiniotwórcze i należy kierować jego uwagę na naszego wschodniego sąsiada.

– Pamiętajmy oczywiście, że fakt iż będzie tam omawiany problem ukraiński nie oznacza, że cała sprawa będzie natychmiast rozwiązana. To nie jest forum, na którym podejmuje się decyzje, dzięki którym te problemy ustąpią jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Musimy pamiętać, że jest to miejsce, gdzie tworzy się klimat współczesnej współpracy międzynarodowej, gdzie omawia się pewne możliwe rozwiązania, wreszcie gdzie przygotowuje się grunt pod podjęcie szeregu istotnych decyzji – powiedział dr Karol Karski.

W tegorocznym 45-tym szczycie ma wziąć około 40 szefów państw, prezesi tysiąca czołowych światowych firm oraz przedstawiciele międzynarodowych związków zawodowych.

RIRM

drukuj