Kontrowersyjny projekt ustawy o leczeniu niepłodności metodą in vitro

Komitet do Spraw Europejskich ma się dziś zająć tzw. projektem ustawy o leczeniu niepłodności metodą in vitro, przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Zakłada on, że liczba zarodków tworzonych w procedurze in vitro będzie ograniczona do ośmiu, a zabieg dostępny dla małżeństw oraz związków nieformalnych.

W projekcie zapisano, że w latach 2016-2025 maksymalny limit wydatków budżetu państwa związanych z realizacją ustawy wyniesie niespełna 10 mln zł.

Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International Europa, mówi, że finansowanie procedur takich jak in vitro z kieszeni podatników jest karygodne.

– Nasze protesty w sprawie tego projektu ochrony zdrowia – która nie jest żadną ochroną – nie są brane pod uwagę. Praktycznie ci, którzy są u władzy obecnie, w ogóle się z nami nie liczą. Sprawa in vitro jest sprawą bardzo delikatną, a jednocześnie niesłychanie kontrowersyjną. Tworzenie zarodków, i to jeszcze na zapas ośmiu, dziesięciu, czy piętnastu, jest narażeniem ludzkiego życia – te dzieci w większości giną – zwraca uwagę Ewa Kowalewska.

1 lipca 2013 r. rząd uruchomił program refundacji in vitro.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w Sejmie, że program ten „będzie mieć odzwierciedlenie i uregulowanie w ustawie”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl