Kolejne spotkania grupy kontaktowej ws. Ukrainy

Dziś i w piątek w Mińsku odbędą się kolejne spotkania trójstronnej grupy kontaktowej ws. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy – uzgodnili w czasie rozmowy telefonicznej prezydenci Ukrainy, Rosji i Francji oraz kanclerz Niemiec.

Jak podano – Poroszenko, Władimir Putin, Francois Hollande i Angela Merkel zgodzili się także, że będą kontynuować konsultacje telefoniczne za kilka dni.

Jan Piekło, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej mówi, że po spotkaniach nie powinniśmy się spodziewać wielkiego przełomu w sprawie konfliktu na Ukrainie.

– Ja nie spodziewałbym się za wiele, ponieważ ostatnie miesiące udowodniły, że ten format miński, mimo że wydawał się obiecujący, to praktycznie nie spełnił oczekiwanych nadziei. Natomiast jest tutaj nowy element w tej chwili, mianowicie taki, że Ukraina wycofała się z zapisów konstytucji o bezblokowym (neutralnym) statusie kraju, co może spowodować, że sytuacja na odcinku Rosja-Ukraina ulegnie zaostrzeniu i to może być częścią agendy w Mińsku i może wpłynąć na przebieg rozmów mińskich – zaznaczył Jan Piekło.    

Po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych w Mińsku we wrześniu, na wschodniej Ukrainie utrzymuje się kruchy rozejm, jednak porozumienie jest stale łamane.

RIRM

drukuj