Wieczorem zasiądziemy do wigilijnego stołu

Dziś wieczorem całe rodziny zasiądą do wigilijnego stołu. Wieczerzę rozpocznie wspólna modlitwa, następnie bliscy będą dzielić się opłatkiem. Na stole oprócz dwunastu potraw nie zabraknie zapalonej świecy, sianka i pustego miejsca.

Tradycja ludowa mówi, że każdy kto siedział przy wigilijnym stole musiał spróbować wszystkich potraw. Miało to przyniesie szczęście i dostatek w nadchodzącym roku.

W Polskiej tradycji Wigilia jest typowo rodzinnym świętem – mówi Bogdan Więckiewicz, socjolog.

– Rodzina w tym dniu często przebacza sobie winy, które nawet przez długi czas gdzieś tam były niezapomniane. W polskiej tradycji rodzina i rodzinność wciąż odgrywają istotne znaczenie. Stanowią szczególną wartość, może nawet większą, niż w wielu innych społecznościach. Wigilia ma także wymiar religijny, kiedy to przecież na znak łamania chleba przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, rodzina dzieli się opłatkiem w tym dniu. Jest to pewna więź, pewna wspólnota. Stół wigilijny jest miejscem, gdzie ludzie się gromadzą i rozmawiają o wielu różnych sprawach, które dotyczą członków rodziny. Dzielą się swoimi problemami i radościami – powiedział Bogdan Więckiewicz.

Główną rolę przy stole od wieków odgrywał gospodarz, który rozpoczynał i kończył uroczystość wieczerzy wigilijnej. O północy cała rodzina udaje się na Mszę św. tzw. Pasterkę.

RIRM

drukuj