Narodził się Zbawiciel!

Dziś radujemy się z prawdy, że Bóg stał się człowiekiem. Święto Bożego Narodzenia celebrują wszyscy zarówno wierzący, jak i niewierzący. To czas przeżywania wspólnoty rodzinnej, niezwykle ważny dla naszej polskiej kultury – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Perszon z Zakładu Teologii Fundamentalnej i Religiologii wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  Dodał, że tego dnia ludzie okazują sobie miłość. Tej miłości, pokoju i ciepła życzył Polakom Ojciec św. Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Pierwszego Dnia Świąt w południe na Placu św. Piotra Papież udzieli wiernym błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – ,,Miastu i światu”. Wydarzenie to, jak co roku, transmitować będą Radio Maryja i TV Trwam.

Podczas ostatniego spotkania z wiernymi na niedzielnej, południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie Ojciec św. Benedykt XVI życzył miłości, pokoju i ciepła oraz tego, by światło płynące z betlejemskiego żłóbka opromieniało całą Polskę, nasze życie i serca.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec św. mówił o potrzebie gościnności. Powiedział, że „tam, gdzie jest wzajemna gościnność, słuchanie, gdzie robi się miejsce dla drugiego, tam jest Bóg i radość, która od Niego pochodzi”. Zachęcał do odwiedzania w czasie świąt zwłaszcza ludzi opuszczonych. WIĘCEJ

By Święta Bożego Narodzenia były odkryciem bliskości drugiego człowieka – życzy wiernym ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Powiedział, że Syn Boży stał się człowiekiem, by przypomnieć o miłości Boga do każdego z nas. Odkąd narodził się Zbawiciel człowiek nie jest sam – dodał ks. abp Józef Michalik.

Święta Bożego Narodzenia są niezwykle ważne dla polskiej kultury – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Perszon z Zakładu Teologii Fundamentalnej i Religiologii UMK. To szczególne przeżywanie wspólnoty rodzinnej, rodzaj „liturgii domowej”. Szczególne znaczenie ma m.in. wspólny posiłek, który jest spełnieniem proroctw mesjańskich.

– Wspólny posiłek sprawia, że czujemy się wspólnotą, że jesteśmy ze sobą mocno złączeni. Jest to też realizacja proroctw mesjańskich tego, że każdy wspólny posiłek chrześcijański jest w jakim sensie zapowiedzią czasu, kiedy Mesjasz przyjdzie ponownie i wszyscy zasiądziemy z nim w wiecznej chwale – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Perszon.

Ks. kardynał Stanisław Nagy zwraca uwagę na ponadczasowy wymiar przeżywania świąt. Jak wyjaśnił Boże Narodzenie dla tych którzy uczestniczą we Mszy Świętej tajemnica wcielenia nie zamyka się w dwóch dniach świąt. To jest wielkie wydarzenie polegające na tym, że Bóg staje się współmieszkańcem życia ludzkiego i ziemi trwa każdego dnia.

– Dla chrześcijan święta trwają dalej i przedłużają się w każdy dzień, zwłaszcza dla tych, którzy komunikują, którzy mają kontakt z Eucharystią. To jest ten sam cud; to samo wielkie wydarzenie, które tam się zaczęło i które polega na tym, że Bóg staje się współmieszkańcem życia ludzkiego i biednej umęczonej ziemi po to, żeby było jej lżej – powiedział ks. kard. Stanisław Nagy.

RIRM

Materiały powiązane: Wigilia Narodzenia Pańskiego

drukuj