Tysiące pielgrzymów w Betlejem

Tymczasem kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata przybyło do Betlejem, aby uczestniczyć w Obchodach Świąt Bożego Narodzenia.

Wierni wezmą dziś udział w uroczystej pasterce w kościele św. Katarzyny, obok Groty Narodzenia. To jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan, uważane za miejsce, gdzie przyszedł na świat Jezus Chrystus.

– Uroczystości w Betlejem mają swoją oprawę i program, który jest już przygotowany od dziesiątków lat. Jest to przede wszystkim historia połączonych elementów religijnych, liturgicznych z radosnym światem socjalnym; ze spotkaniem ludzi różnych kultur i religii z całego świata. Betlejem staje w tym czasie w centrum zainteresowania, staje się troszkę taką medialną gwiazdą – powiedział o. Jerzy Kraj franciszkanin dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.

Na trzy godziny przed północą w kościele świętej Katarzyny w Betlejem rozpocznie się modlitewne czuwanie, a po 23.00 na placu Żłóbka nastąpi uroczyste wprowadzenie łacińskiego patriarchy Jerozolimy, Fawada Tuala. Razem z nim, Pasterkę będzie sprawowało około 150 księży, a przed ołtarzem złożona zostanie figurka Dzieciątka Jezus.

– Program uroczystości wigilijnych rozpoczynają się Ingresem patriarchy łacińskiego, który jako zwierzchnik kościoła katolickiego jest uroczyście przyjmowany przez zwierzchników kościoła lokalnego, jak również przez burmistrza miasta. To przyjcie rozpoczyna się już u bram Betlejem a następnie przychodzi w procesje, która wchodzi do kościoła św. Katarzyny przez Bazylikę Narodzenia. Ten moment jakby radosnego przyjęcia daje początek całej liturgii, który jest przy tej historii naszego spotkania z Betlejem, najważniejszym elementem. Ta liturgia rozpoczyna się nieszporami – informował o. Jerzy Kraj.

Tuż po zakończeniu mszy świętej uroczysta procesja przejdzie na nabożeństwo do Groty Narodzenia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl