fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: W roku pandemii i cierpienia szopka i choinka są znakiem nadziei

Ojciec Święty Franciszek powiedział w piątek, że w roku cierpienia z powodu pandemii Covid-19 szopka i choinka są wyjątkowymi znakami nadziei. Na audiencji w Watykanie Papież przyjął ofiarodawców stojących na placu Św. Piotra szopki z włoskiej Abruzji i drzewa ze Słowenii.

Ceremonia odsłonięcia szopki i zapalenia świateł na choince odbędzie się w piątek o zmierzchu.

Zwracając się do delegacji z miejscowości Castelli w Abruzji, ministra spraw zagranicznych Słowenii Anze Logara oraz reprezentantów słoweńskiej gminy Koczevje Ojciec Święty podkreślił: „Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że Jezus jest naszym pokojem, naszą radością, naszą siłą, naszym pocieszeniem”.

„Lecz by otrzymać te wszystkie dary łaski trzeba poczuć się małym, ubogim i pokornym, jak postacie ze żłóbka. Także podczas tego Bożego Narodzenia, pośród cierpień pandemii, Jezus – mały i bezbronny – jest znakiem, który Bóg daje światu” – mówił papież Franciszek.

“W tym roku, jak nigdy wcześniej – dodał – szopka i drzewko są znakiem nadziei dla rzymian i dla tych pielgrzymów, którzy będą mieli możliwość przybyć, by je podziwiać”.

Szopka o powierzchni 125 metrów kwadratowych z figurami z ceramiki jest dziełem artystów z małej osady Castelli koło Teramo, która od XVI wieku jest ważnym ośrodkiem tego rzemiosła. Figury wykonano w latach 1965-1975. Szopka ta była już wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i w Tel Awiwie.

Świerk czerwony został przywieziony z gminy Koczevje w południowo-wschodniej Słowenii. Jego wysokość to 28 metrów, a obwód gałęzi u podstawy wynosi 70 metrów. Rejon, z którego pochodzi drzewo, słynie z dziewiczej natury, a 90 procent jego powierzchni stanowią lasy.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu Świętego Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl