fot. pixabay.com

Papież Franciszek przestrzega przed konsekwencjami stwierdzenia nieważności małżeństwa

Ojciec Święty w przemówieniu do Roty Rzymskiej w piątek zaapelował do jej sędziów, by brali pod uwagę konsekwencje stwierdzenia nieważności małżeństwa, zwłaszcza dla dzieci. Nazwał je „niewinnymi ofiarami” rozpadu małżeństw i rozwodów.

Papież wygłosił przemówienie w związku z inauguracją roku sądowego w Rocie Rzymskiej, czyli trybunale Kurii Rzymskiej, ustanowionym dla przyjmowania apelacji. Jest to najwyższy sąd apelacyjny wobec wyroków biskupich.

Ojciec Święty podkreślił, że w obliczu stwierdzenia nieważności małżeństwa „konieczne jest wzięcie pod uwagę znaczącej kwestii, co będzie z dziećmi i ze stroną, która nie akceptuje tego orzeczenia?”.

„Do tej pory wszystko wydawało się oczywiste, ale nie jest”- zaznaczył.

Należy zawsze pamiętać, wskazał Papież, że „rodzina jest podstawą społeczeństwa i jest wciąż strukturą najbardziej odpowiednią do tego, by zapewnić osobom integralne dobro konieczne dla ich stałego rozwoju”.

„Nowy związek sakramentalny, następujący po stwierdzeniu nieważności małżeństwa, będzie na pewno źródłem pokoju dla małżonka, który o nie wniósł. (…) Jak wytłumaczyć dzieciom na przykład to, że ich mama, porzucona przez ich ojca i często niezamierzająca zawrzeć następnego związku małżeńskiego, otrzymuje z nimi niedzielną Eucharystię, podczas gdy ojciec, który żyje w związku lub oczekuje na stwierdzenie nieważności małżeństwa, nie może uczestniczyć w komunii” – pytał Papież.

Ojciec Święty zauważył, że podczas synodu biskupów na temat rodziny stawiano te pytania ze świadomością, że „trudne, a niekiedy niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi”.

Jak zaznaczył, „niepokoje ojców synodalnych i macierzyńska troska Kościoła wobec tylu cierpień znalazły przydatne narzędzie w adhortacji apostolskiej +Amoris laetitia+. W tym dokumencie zawarte są jasne wskazówki po to, by nikt, zwłaszcza mali i cierpiący, nie został pozostawiony sam albo był traktowany jako narzędzie szantażu między podzielonymi rodzicami”.

Papież Franciszek przypomniał, że 19 marca rozpocznie się Rok Rodziny Amoris laetitia.

Do sędziów Roty Rzymskiej zaapelował o to, aby wydając wyroki, pamiętali o tym, że „integralne dobro osób wymaga tego, by nie pozostawać biernym wobec katastrofalnych skutków, jakie może przynieść decyzja o unieważnieniu małżeństwa”.

Podkreślił, że Trybunał Roty, podobnie jak inne w Kościele, proszony jest o to, aby procedury w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa były „bardziej dostępne i sprawniejsze oraz możliwie całkowicie bezpłatne”.

Według papieża Franciszka niezbędna jest troska o dzieci jako „niewinne ofiary rozpadu, rozwodu czy nowych związków cywilnych”.

„Często myśli się o orzeczeniu nieważności małżeństwa jako o zimnym akcie zwykłej decyzji prawnej. Ale tak nie jest i tak nie może być” – oświadczył papież Franciszek.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl