fot. PAP/EPA

Tydzień modlitw o jedność chrześcijan – papież Franciszek przewodził nieszporom w Watykanie

Trwa tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Watykańskie obchody rozpoczęły wczoraj uroczyste nieszpory pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka.

 „Jedność chrześcijan jest owocem Bożej łaski, a my musimy nastawić się na jego przyjęcie ze szczodrym i ochotnym sercem” – akcentował Ojciec Święty Franciszek. Papież nawiązał do hasła tegorocznych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Dąż do sprawiedliwości”, zaproponowanego przez chrześcijan z Indonezji. Mówił o obawach związanych z rozwojem gospodarczym, ożywianym „logiką konkurencji”, który pozostawia wielu ludzi w ubóstwie i pozwala tylko nielicznym się bogacić. W rezultacie – jak dodał Papież – zagrożona staje się harmonia społeczeństwa.

– Gdy społeczeństwo nie opiera się na zasadzie solidarności i dobra wspólnego, stajemy w obliczu skandalu osób żyjących w skrajnym ubóstwie obok wieżowców, wielkich hoteli i luksusowych ośrodków handlowych, będących symbolami niesamowitego bogactwa. Zapomnieliśmy o mądrości prawa mojżeszowego, według której jeśli bogactwo nie jest dzielone, społeczeństwo się dzieli – zaznaczył papież Franciszek.

Ojciec Święty zaapelował o opiekę tych „mocniejszych” nad słabszymi. Podkreślił, że solidarność i wspólna odpowiedzialność muszą być prawami, które rządzą rodziną chrześcijańską. Z niepokojem przyznał, że łatwo zapominamy o podstawowej równości istniejącej między nami.

– Jest też możliwe, iż dary otrzymane od Boga czynią nas ślepymi na dary udzielone innym chrześcijanom. Poważnym grzechem jest bagatelizowanie lub gardzenie darami, jakich Pan udzielił innym braciom, uważając, że są oni w jakiś sposób mniej uprzywilejowani przez Boga. Jeśli żywimy tego rodzaju myśli, pozwalamy, aby sama otrzymana łaska stała się źródłem pychy, niesprawiedliwości i podziału – powiedział Papież.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan organizowany jest co roku między 18 a 25 stycznia. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1908 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl