fot. flickr.com

System bezpieczeństwa wyzwaniem dla polskiego państwa

Eksperci nie mają wątpliwości – po zamordowaniu prezydenta Gdańska polskie państwo staje przed wyzwaniem, by na nowo spojrzeć na cały system bezpieczeństwa.

Dramatyczne wydarzenie z Gdańska wyraźnie pokazuje, że potrzeba zmiany przepisów dotyczących przestępców niezrównoważonych psychicznie.

– W polskim prawodawstwie nie ma w tej chwili jeszcze wypracowanych metod i pomysłu, co robić z takimi więźniami, którzy opuszczają zakład karny, a są niezrównoważeni psychicznie – zaznacza politolog dr Piotr Gawryszczak 

Takie przepisy nie będą ograniczaniem swobód obywatelskich – podkreśla dr Piotr Gawryszczak. 

– Zastosowanie jakiegoś przepisu, który by monitorował takie osoby albo nawet zmuszał je do przebywania w zamkniętych ośrodkach psychiatrycznych, nie będzie ograniczaniem swobód obywatelskich, ponieważ swobody obywatelskie mają na celu ochronę społeczeństwa także przed osobami, które mogą wyrządzić krzywdę jednej bądź wielu osobom – tłumaczy dr Piotr Gawryszczak.  

Kiedy Stefan W. odbywał karę więzienia, zdiagnozowano u niego schizofrenię. Po wyjściu z więzienia nie został skierowany do specjalnego ośrodka leczącego schorzenia psychiczne. Zignorowano także informacje od jego matki, która alarmowała, że jej syn może być niezrównoważony psychicznie.

– Taki „samotny wilk”, taki niezrównoważony psychicznie człowiek może zrobić wielką szkodę – tutaj jednej osobie – ale gdyby miał materiały wybuchowe, to mógłby tam spowodować rzeź wielu osób – wskazuje dr Piotr Gawryszczak.

Stefan W., jak wynika z informacji prokuratury, planował zamach w Warszawie. Próbował dostać się do Pałacu Prezydenckiego. Zaraz po odsiadce wyroku przyjechał do stolicy, ponieważ – jak tłumaczył – „chciał zrobić coś dużego, o czym wszyscy będą mówić”. Ta sytuacja dobitnie pokazuje, że polskie państwo staje przed wyzwaniem, by na nowo spojrzeć na cały system bezpieczeństwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj