fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek dziękuje kobietom z Argentyny za zaangażowanie przeciwko tzw. aborcji

Papież Franciszek podziękował kobietom ze swej ojczystej Argentyny za zaangażowanie przeciwko aborcji – podał portal Vatican News. W liście przypomniał o znaczeniu ochrony życia i dodał, że problem tzw. aborcji nie jest głównie kwestią religii, ale etyki.

Oficjalny portal Stolicy Apostolskiej poinformował, że Franciszek wystosował odręczny list do argentyńskiej deputowanej Victorii Morales Gorleri. Jest to odpowiedź na prośbę o wsparcie dla ruchu kobiet, które od dwóch lat walczą o ochronę życia, prowadząc aktywność między innymi w uboższych dzielnicach Buenos Aires.

Papież podziękował im „z całego serca”, wyraził uznanie dla ich „działalności i świadectwa” i zachęcił do dalszych działań – podkreślił Vatican News.

„Kraj jest dumny z takich kobiet jak Wy” – napisał Franciszek.

„Problem aborcji nie jest kwestią przede wszystkim religijną, ale to dotyczy etyki ludzkiej, która jest przed jakimkolwiek wyznaniem religijnym” – ocenił.

Dodał następnie: „Dobrze jest postawić sobie dwa pytania: czy po to, aby rozwiązać problem słuszne jest niszczenie czyjegoś życia? Czy słuszne jest wynajęcie zabójcy?”

Watykański portal wyjaśnił, że kobiety z Argentyny we wcześniejszym liście do Franciszka wyraziły zaniepokojenie tym, że w ich kraju tzw. aborcja przedstawiana jest jako „łatwe rozwiązanie dla nastolatek z ubogich dzielnic” czy wręcz jako „jedna z metod antykoncepcji”.

PAP

***

Zamieszczamy tłumaczenie listu Ojca Świętego 

22 listopada 2020 r.

Pani Victoria Morales Gorleri

 

Droga Vicky,

Stokrotnie dzięki za wiadomość od Pani oraz za list od wszystkich Pań. To kobiety rzeczywiście wiedzą czym jest życie. Proszę przekazać im ode mnie, iż podziwiam ich pracę i ich świadectwo, że z serca im dziękuję za to co robią i że życzę im, aby nadal kroczyły tą drogą. Ojczyzna jest dumna, że ma takie kobiety.

Co się tyczy problemu aborcji, należy mieć świadomość, że nie chodzi to o sprawę, które byłaby w swej istocie natury religijnej, ale należy ona do dziedziny etyki ogólnoludzkiej, a więc czegoś bardziej podstawowego niż wyznanie religijne. Warto by było postawić tu sobie dwa pytania: czy to sprawiedliwe aby dla rozwiązania jakiegoś problemu wyeliminować ludzkie życie? Czy słusznym jest wynajmowanie płatnego zabójcy dla rozwiązania problemu?

Dziękuję za wszystko co robicie. Proszę, niech Pani pamięta aby modlić się za mnie, jak i ja to czynię w Pani intencji.

Proszę pozdrowić swojego męża i dzieci.

Niech Jezus Pani błogosławi a Święta Dziewica niech Panią ochrania. Bratersko pozdrawiam,

Franciszek

 

tł. o. Witold Hetnar CSsR

drukuj