Papież do Polaków: Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie przywitał Ojca św. Franciszka w Polsce. Papież – jak sam podkreślił – po raz pierwszy odwiedza Europę Środkowo-Wschodnią. „Cieszę się, że rozpoczynam od Polski” – dodał. „Obecność Waszej Świętobliwości jest dla młodych najważniejsza, jest dla nich duchowym wsparciem, drogowskazem” – akcentował Andrzej Duda.

Przed godz. 16.00 Ojciec św. Franciszek wylądował na lotnisku Kraków-Balice, gdzie czekali na niego przedstawiciele władz centralnych i Kościoła, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło czy ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Po ulicach Krakowa Papież przemieszczał się tradycyjnym papamobile. „Wiwat Franciszek, vivat Papa” – krzyczeli wierni, wiwatujący na cześć Ojca św. O godz. 17.00 na Wawelu rozpoczęła się ceremonia oficjalnego powitania Franciszka w Polsce. Głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

To dla mnie niezwykły zaszczyt i radość, że mogę przywitać Ojca św. w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w imieniu wszystkich moich rodaków, w imieniu gości, naszej młodzieży, która przybyła tutaj na spotkanie z Ojcem św., że mogę przywitać na polskiej ziemi, że mogę przywitać w Krakowie, na tej wspaniałej, niebywałej uczcie duchowej, święcie wielkiej radości, jaką są Światowe Dni Młodzieży – mówiła głowa państwa.

Prezydent przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży odbywają się w mieście św. Jana Pawła II, Karola Wojtyły – w Krakowie – mieście polskich królów, gdzie wielu bohaterów naszego narodu znalazło miejsce swojego wiecznego spoczynku.

Cieszę się ogromnie, że to wielkie spotkanie młodzieży odbywa się w mieście wielkiego Polaka, jakim był Jan Paweł II, nasz Ojciec Święty, który z tego miasta poszedł na Stolicę Piotrową, aby służyć nie tylko Krakowowi, jako jego pasterz, nie tylko Polsce, jako kardynał, ale by służyć jako duchowy przywódca całemu świata; że w roku 1050-lecia Chrztu Polski – tu w Krakowie – odbywają się Światowe Dni Młodzieży, spotkania, których tradycje on zapoczątkował, spotkania, które łączą młodych ludzi z całego świata – zauważył polski prezydent.

Jak dodał, obecność Papieża w Polsce jest szczególnie ważna dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, dla których Ojciec św. jest duchowym wsparciem i drogowskazem. Andrzej Duda przypomniał także słowa św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. Zaznaczył, że dziś cały świat potrzebuje wartości, wiary i dobra, czyli tego wszystkiego, co niesie ze sobą papież Franciszek.

Ojciec św., zabierając głos, przyznał, że po raz pierwszy odwiedza Europę Środkowo-Wschodnią. „Cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II” – podkreślił.

Św. Jan Paweł II lubił mówić o Europie, że oddycha swoimi dwoma płucami. Marzenie o nowym europejskim humanizmie ożywione jest twórczym i harmonijnym oddechem tych dwóch płuc oraz wspólną kulturą, która w chrześcijaństwie znajduje swoje najsolidniejsze korzenie. Cechą charakterystyczną narodu polskiego jest pamięć. Zawsze byłem pod wrażeniem żywego zmysłu historycznego papieża Jana Pawła II. Gdy mówił o narodach, wychodził od ich dziejów, aby podkreślić ich skarby humanizmu i duchowości – akcentował Ojciec św. Franciszek.

Tłumaczył, że owocna współpraca na płaszczyźnie międzynarodowej i wzajemny szacunek dojrzewają poprzez świadomość i poszanowanie tożsamości własnej oraz innych.

Przyznał, że w życiu każdego człowieka i każdego społeczeństwa istnieją dwa rodzaje pamięci – dobra i zła. Przykładem dobrej jest hymn uwielbienia wyśpiewany przez Maryję – „Magnificat”; przykładem złej jest ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych.

Spoglądając na Wasze najnowsze dzieje, dziękuję Bogu, że potrafiliście sprawić, by przeważyła dobra pamięć – dodał Ojciec św.

Wskazując na problemy współczesnego świata, Franciszek wyróżnił zjawisko migracyjne, wymagające – w jego ocenie – mądrości i miłosierdzia.

Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu, solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym prawa do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary – akcentował Papież.

Podkreślił, że niezbędne jest zabieganie o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen, które zmuszają wielu ludzi do opuszczenia swoich domów i ojczyzny.

Chodzi zatem o uczynienie tego, co w naszej mocy, aby ulżyć ich cierpieniu i stale działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnymi faktami o wartościach humanistycznych i chrześcijańskich – mówił Franciszek.

Po ceremonii powitalnej prezydent Andrzej Duda przez ok. pół godziny rozmawiał z Papieżem na Zamku Królewskim na Wawelu. Spotkanie odbyło się w zamkowej Sali Pod Ptakami.

Transmisję z wizyty Ojca św. w Polsce można śledzić za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj