Ustawa 2.0 czeka na podpis prezydenta

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce czeka już na podpis prezydenta RP. Pod koniec ub. tygodnia Sejm przyjął wszystkie cztery poprawki Senatu do tzw. „Konstytucji dla Nauki”.

Jedna z nich gwarantuje dożywotnie zatrudnienie na uczelniach sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dostali oni takie prawo bez względu na wynik oceny pracowniczej. I to właśnie m.in. ta zamiana wzbudziła kontrowersje w środowisku akademickim. Odrzucenie poprawki rekomendowała też sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Przeciwko jej przyjęciu protestowała także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Trzy pozostałe senackie poprawki zaakceptowane przez Sejm dotyczą: trybu włączenia instytutu Polskiej Akademii Nauk do uczelni; wymogów wobec indywidualnych studiów międzydziedzinowych; obniżenie wymagań dot. znajomości języka obcego wobec osób starających się o uzyskanie stopnia doktora.

W praktyce ta ustawa znosi autonomię wyższych uczelni i zlikwiduje wiele wydziałów – ocenił historyk prof. Wojciech Polak.

– Na dodatek wprowadza tak drastyczne mechanizmy oceny uczelni i pojedynczych pracowników, że w ciągu 10 lat – moim zdaniem – doprowadzi ona do likwidacji większości regionalnych uniwersytetów, innych szkół wyższych. Także do likwidacji bardzo wielu kierunków nauczania. Jest to ustawa, która może doprowadzić do niszczenia polskiego szkolnictwa wyższego. Jedyna nadzieja w prezydencie, że może nie podpisze. Chociaż nie wiem, jak pan prezydent zachowa się w tej kwestii – powiedział prof. Wojciech Polak.

Nowe przepisy autorstwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mają zastąpić cztery obecnie istniejące ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym, o zasadach finansowania nauki, o stopniach i tytule naukowym oraz o kredytach i pożyczkach studenckich.

Ustawa 2.0 ma wejść w życie już 1 października br.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl