fot. PAP/EPA

Papież Franciszek przy grobie Papieża Polaka: Św. Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, bliskości z ludem oraz miłującym sprawiedliwość

Papież Franciszek zaznaczył dziś, że św. Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, bliskości z ludem oraz miłującym sprawiedliwość. Słowa te padły podczas Eucharystii, sprawowanej przy grobie Papieża Polaka w Bazylice Świętego Piotra w przypadającą 18 maja 100. rocznicę jego urodzin.

Ojciec Święty w homilii wskazał na cechy dobrego pasterza, jakie możemy odnaleźć w św. Janie Pawle II. Jak podkreślił, Papież Polak był człowiekiem, który bardzo dużo się modlił. Był także człowiekiem bliskości. Udawał się na cały świat, by odnaleźć lud, chcąc być blisko niego. To była bliskość z wielkimi i z najmniejszymi – wskazał Papież.

Biskup Rzymu powiedział też, że św. Jan Paweł II był człowiekiem, który chciał sprawiedliwości społecznej oraz Miłosierdzia Bożego.

– On czuł bardzo mocno, że sprawiedliwość Boża ma twarz Miłosierdzia Bożego. I to jest ten dar, który on nam zostawił dla nas. Sprawiedliwość miłosierdzia, miłosierdzie i sprawiedliwość Boża. Módlmy się dzisiaj wszyscy my, a szczególnie biskupi i pasterze Kościoła, dziękując tej modlitwie, dziękując za bliskość i dziękując za miłosierdzie sprawiedliwości – powiedział Ojciec Święty.   

Mszę św. w watykańskiej bazylice koncelebrował m.in. papieski jałmużnik ks. kard. Konrad Krajewski. W kaplicy św. Sebastiana zgromadziło się ok. 20 osób, wśród nich ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański. Na zakończenie Eucharystii polskie siostry zakonne odśpiewały „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II.

RIRM

drukuj