fot. twitter.com

Ojciec Święty Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Ojciec Święty Franciszek ustanowił w całym Kościele Niedzielę Słowa Bożego. W ogłoszonym w poniedziałek liście apostolskim w formie motu proprio Papież zdecydował, że będzie ona obchodzona w trzecią niedzielę zwykłą w roku.

W dokumencie „Aperuit illis” Franciszek wyjaśnił: „W niniejszym liście zamierzam odpowiedzieć na wiele próśb, które do mnie skierował Lud Boży, aby w całym Kościele można było celebrować w jedności zamiarów Niedzielę Słowa Bożego”.

Papież zauważył, że „życie chwilami, w których wspólnota chrześcijańska koncentruje się na wielkiej wartości Słowa Bożego, stało się już powszechną praktyką stosowaną codziennie”. Odnotował, że w lokalnych Kościołach jest wiele inicjatyw, które umożliwiają wierzącym coraz większy dostęp do Pisma Świętego.

„Ustanawiam zatem III Niedzielę Zwykłą w ciągu roku jako poświęconą celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego. Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan” – napisał Franciszek.

Położył nacisk na to, że „celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny”, ponieważ Pismo Święte wskazuje drogę do trwałej i autentycznej jedności.

Franciszek podkreślił, że Biblia nie może być „dziedzictwem tylko nielicznych” ani „zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych”.

„Biblia należy przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie. Często pojawiają się tendencje, które starają się monopolizować święte teksty, przypisując je do pewnych kręgów i wybranych grup. Tak nie może być” – zaznaczył.

Papież dodał, że Słowo Boga jednoczy wiernych i sprawia, że stają się jednym ludem.

Następnie zauważył, że na duszpasterzach spoczywa wielka odpowiedzialność za wyjaśnianie i pomoc w zrozumieniu Pisma Świętego. Szczególnego znaczenia nabiera homilia, ponieważ posiada „charakter niemal sakramentalny” – wskazał. I dodał, że kazanie ma „pobudzać do praktykowania dobra”.

„To jest duszpasterska okazja, której nie można stracić” – podkreślił.

Zaapelował do kapłanów, aby starannie przygotowywali kazania, gdyż jego zdaniem „nie można improwizować komentarza do czytań świętych”. Papież przestrzegał przed tym, by „nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii” i „nie poruszać nieodpowiednich argumentów”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl