fot. twitter.com

Wizyta apostolska papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Krótko po wizycie w Panamie Ojciec Święty Franciszek uda się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W niedzielę – w odpowiedzi na zaproszenie księcia Muhammada ibn Salmana – odwiedzi stolicę kraju Abu Zabi i spędzi tam dwa dni. Będzie to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika Kościoła katolickiego na Półwyspie Arabskim.

Ojciec Święty w czasie wizyty w Abu Zabi weźmie udział w międzyreligijnym spotkaniu zatytułowanym „Ludzkie braterstwo”. W specjalnym orędziu przed podróżą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Papież wyraził przekonanie, że to wydarzenie potwierdzi, że „wiara w Boga łączy, a nie dzieli; zbliża nawet przy różnicach, oddala wrogość i niechęć”.

– Jestem szczęśliwy z powodu szansy, jaką daje mi Bóg, by zapisać na waszej drogiej ziemi nową stronicę w historii relacji między religiami, potwierdzając, że jesteśmy braćmi, choć jesteśmy różni – podkreślił Papież.

Wspólnota chrześcijan, licząca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich blisko milion osób, z nadzieją patrzy na przyjazd Ojca Świętego.

– Papież nazywany jest tym, który buduje most. Może stać się budowniczym mostu w kraju, w którym chrześcijanie są tolerowani, choć to nie jest nasze miejsce. Wszyscy tutaj jesteśmy emigrantami – powiedział o. Lennie Connolly, kapłan posługujący w Parafii Matki Bożej w Dubaju.

– Uważam, że przyjazd Papieża jest potrzebny. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że on wie o naszych realiach, wie także o trudnościach, z którymi walczymy i chce je z nami dzielić – wskazał o. Reinhold Sahner.

Następca św. Piotra – goszcząc na Półwyspie Arabskim – spotka się także z władzami kraju oraz z muzułmańską radą starszych w wielkim meczecie szejka Zajeda. Ponadto odwiedzi katedrę w Abu Zabi i odprawi na stadionie Mszę św., w której – według zapowiedzi – ma wziąć udział blisko 120 tys. osób.


PROGRAM WIZYTY

Niedziela 3 lutego 2019 r.

RZYM – ABU DABI

13. 00 – Wylot samolotem z Rzymu / Fiumicino do Abu Zabi

22.00 (19.00 czasu polskiego) – Przylot na lotnisko w Abu Zabi

POWITANIE OFICJALNE

Poniedziałek, 4 lutego 2019 r.

ABU ZABI

12. 00 (9.00 czasu polskiego) – UROCZYSTOŚĆ POWITANIA przy głównym wejściu do Pałacu Prezydenckiego.

12. 20 (9.20) – WIZYTA OFICJALNA U NASTĘPCY TRONU w Pałacu Prezydenckim.

17. 00 (14.00) – SPOTKANIE PRYWATNE Z CZŁONKAMI MUZUŁMAŃSKIEJ RADY STARSZYCH w Wielkim Meczecie Szejka Zayeda.

18. 10 (15.10) – SPOTKANIE MIĘDZYRELIGIJNE przy Pomniku Założyciela. Przemówienie Ojca Świętego.

Wtorek 5 lutego 2019 r.

ABU ZABI – RZYM

9.15 (6.15 czasu polskiego) – Nawiedzenie katedry w formie prywatnej.

10.30 (7.30) – MSZA ŚW. na stadionie ZAYED SPORTS CITY. Homilia Ojca Świętego.

12.40 (9.40) – UROCZYSTOŚĆ POŻEGNALNA na lotnisku prezydenckim w Abu Zabi.

13. 00 (10.00) – Wylot samolotem do Rzymu.

17.00 – Przylot na międzynarodowe lotnisko Rzym-Ciampino.

TV Trwam News/RIRM

drukuj