fot. PAP/EPA

Papież Franciszek rozpoczął wizytę apostolską w Rumunii

Ojciec Święty rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Rumunii. W Bukareszcie Papieża powitał prezydent Klaus Iohannis z małżonką. W stolicy Rumunii, pierwszego dnia pielgrzymki Ojciec Święty rozmawiał już z prezydentem i premier. Wygłosił też przemówienie skierowane do przedstawicieli wszystkich władz i społeczeństwa kraju.

Papież Franciszek zaapelował o budowę społeczeństwa integrującego, w którym ubodzy nie są postrzegani jako „niechciani”. Ojciec Święty wezwał, by nie ulegać „pleniącej się władzy” wielkich finansów.

Aby osiągnąć harmonijny, zrównoważony rozwój, konkretną aktywizację solidarności i dobroczynności, uwrażliwienie sił społecznych, obywatelskich i politycznych na rzecz dobra wspólnego, nie wystarczy zaktualizowanie teorii ekonomicznych, ani też nie wystarczają, wprawdzie niezbędne, techniki i umiejętności zawodowe. Chodzi bowiem o rozwijanie, wraz z warunkami materialnymi, duszy waszego ludu, ponieważ ludy mają duszę i sposób rozumienia, przeżywania rzeczywistości. Trzeba mówić zawsze o „duszy narodu” – powiedział Ojciec Święty.

Jeszcze dziś Papież spotka się z rumuńskim patriarchą Danielem I oraz  Synodem Stałym Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Na zakończenie pierwszego dnia wizyty Ojciec Święty będzie sprawował Mszę Święta w stołecznej katolickiej katedrze św. Józefa.

Hasłem 30. zagranicznej pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka do Rumunii są słowa „Idziemy razem”, podkreślające jej ekumeniczny charakter.

Papież powrócił na wschód Europy niecały miesiąc po wizycie w Bułgarii i Macedonii Północnej. Odwiedza kraj, w którym 87 proc. ludności to prawosławni.

RIRM

drukuj