fot. YouTube.com/Barka Challenge

Akcja #barkachallenge. Artyści wywodzący się z gór oddają hołd Wielkiemu Papieżowi

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II artyści wywodzący się z gór oddają hołd Wielkiemu Papieżowi. W ramach akcji #barkachallenge śpiewają wspólnie ulubioną Jego pieśń – „Barkę”.

„Barka” to ulubiona pieśń oazowa, która przez całe życie towarzyszyła św. Janowi Pawłowi II. Dziś, w setną rocznicę jego urodzin, artyści, którzy wywodzą się z Podhala, z Sądecczyzny oraz z Gorców wykonali ten utwór w ramach akcji #barkachallenge.

– Chcieliśmy w taki sposób przygotować, żeby była zaśpiewana ustami właśnie górali, mieszkańców gór, którzy oddają swój hołd dla Jana Pawła, dla jego życia, dla jego postawy, dla jego oddania dla kościoła, dla Jezusa Chrystusa – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

Pomysłodawcą akcji #barkachallenge jest pochodzący z Limanowszczyzny Bogusław Nawara, wokalista zespołu Gooraleska.

– My od strony górali Gorczańskich, mieliśmy bardzo dużo wspólnego z Janem Pawłem II. Nasi dziadowie, rodzice i my sami mogliśmy dotknąć jego na naszym terenie, dlatego to jest dla nas takie ważne, żeby w jego 100. rocznicę zrobić wspólnie ten utwór ze wszystkimi góralami z Polski dla Jana Pawła II – podkreślił Bogusław Nawara.

Pieśń została wykonana w zupełnie nowej aranżacji.

– To jest przeżycie i człowiek gdzieś wraca myślami do tego, kiedy Ojciec Święty jeszcze żył. I kiedy sam tę „Barkę” śpiewał – zaznaczył Sebastian Karpiel-Bułecka.

W projekcie nie mogło także zabraknąć miejsca szczególnie bliskiego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

– To sanktuarium jest symbolem cierpienia, które zostało zadane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na Placu Świętego Piotra w 1981 roku. I jest symbolem tamtych zdarzeń, które wtedy się wydarzyły, które są przykre dla nas i do dzisiaj nosimy pamięć tego wydarzenia w swoich sercach – powiedział kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem ks. Marian Mucha SAC.

Każdy, kto będzie chciał przyłączyć się do projektu może do 31 lipca udostępnić na #barkachallenge swoją aranżację pieśni. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na wspólnym koncercie 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Marii Panny o symbolicznej godzinie 21.37.

 

TV Trwam News

drukuj