Encykliki Jana Pawła II będą nagrane i udostępnione na płytach oraz w internecie

Encykliki Jana Pawła II zostaną nagrane i udostępnione w wersji audio na płytach CD, a po nagraniu całości materiału – również za darmo – w internecie. Przedsięwzięcie zrealizuje paulińskie wydawnictwo Paulinianum we współpracy z Pocztą Polską.

O szczegółach projektów poinformował w sobotę – podczas 19. Pielgrzymki Poczty Polskiej na Jasną Górę – paulin z klasztoru na Skałce w Krakowie o. Zbigniew Ptak. Podkreślił, że po raz pierwszy w Polsce papieskie encykliki będą dostępne w wersji audio na płytach.

Nagrywanie papieskiego nauczania rozpocznie się jesienią tego roku, kiedy przypada 40. rocznica rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, a zakończy wiosną 2020 r., w 100-lecie urodzin polskiego Papieża.

„Rozpocznie się proces nagrywania najważniejszych dokumentów Jana Pawła II (…). Wszystkie encykliki Jana Pawła II po raz pierwszy w historii Polski będą dostępne w wersji audio na płytach. Te płyty będą nagrywane od jubileuszu 40-lecia jego pontyfikatu do rocznicy 100-lecia jego urodzin. Przez ponad półtora roku co kilka miesięcy będzie jedna płyta z kilkoma encyklikami. Dziękujemy za tę inwencję i podatność na działanie Ducha Świętego” – mówił o. Zbigniew Ptak, dziękując pocztowcom za włączenie się w to przedsięwzięcie.

„Dodatkowym atutem i niezwykłym aspektem tego przedsięwzięcia jest również to, że na koniec tego dzieła, kiedy wszystkie płyty będą już wydane, encykliki nagrane, całość tego dzieła będzie dostępna na stronie Jasnej Góry czy stronie wydawnictwa Paulinianum za darmo dla wszystkich, którzy będą chcieli korzystać z tych nagrań. To jest jedno wielkie dzieło, którego do tej pory nikt w Polsce nie odważył się zrobić. Gorąco za to wam, pocztowcy, dziękujemy” – powiedział paulin.

O. Zbigniew Ptak podziękował także Poczcie Polskiej za promowanie czytelnictwa poprzez sprzedaż książek w placówkach pocztowych. Jak mówił, w rankingu czytelnictwa Polska jest obecnie na przedostatnim miejscu w Europie, co może zmienić się także dzięki poczcie.

„Pocztowcy ratują tę sytuację. Wszyscy wiemy, że niedawno ze wszystkich urzędów pocztowych zrobiono miniksięgarnie, czasem nawet większe niż miniksięgarnie. Dzięki temu powstało chyba 7,5 tys. małych, większych księgarń, dzięki czemu książka jest dostępna. Jest naprawdę masa, ogrom wspaniałych książek. Okazuje się, że skutki tego dzieła i tej myśli bożej są takie, że po raz pierwszy w Polsce od bardzo wielu lat proces spadku czytelnictwa został zahamowany. Widać owoce tego waszego dzieła” – mówił do pocztowców o. Zbigniew Ptak.

W dorocznej pocztowej pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział ok. 2 tys. osób. Uczestnicy spotkania podkreślali jego szczególny wymiar związany z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 460-leciem istnienia Poczty Polskiej – za jej początek uważa się rok 1558, kiedy król Zygmunt August ustanowił stałe połączenie pocztowe pomiędzy Krakowem a Wenecją.

W skierowanej do pocztowców homilii częstochowski ks. biskup senior Antoni Długosz wskazał m.in., że dziś już prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez szybkiej łączności z innymi ludźmi, a dzięki współczesnym formom komunikowania możemy porozmawiać z bliskimi niemal w każdej chwili.

„Świat przez to stał się rzeczywiście jedną globalną wioską, a ludzie mają większą możliwość poznania się i bycia dla siebie coraz bardziej wspólnotą braterską. Ale czy taka łączność człowiekowi wystarczy? Może jednak świat wirtualny, jaki tworzymy wokół siebie, nie zaspakaja naszych ludzkich ambicji? Może jednak warto wyjść ze swojej pilnie strzeżonej wartowni w świat rzeczywisty i spotkać się z tymi, którzy nas potrzebują?” – mówił ks. bp Antoni Długosz, nawołując, by stać się „bożymi listonoszami”, którzy dzielą się z innymi bożym przekazem.

W czasie Mszy świętej poświęcono pierwszy ogólnopolski sztandar Poczty Polskiej z okazji 460-lecia firmy. Umieszczono na nim wizerunek patrona pocztowców – św. Archanioła Gabriela i trąbkę pocztową z 1918 roku. Listy do uczestników pielgrzymki skierowali premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szef rządu napisał m.in., że „poczta to instytucja o wielowiekowej i pięknej tradycji, a jej pracowników zawsze wyróżniały wartości i etos służby państwu”. Przypomniał również bohaterstwo pocztowców w polskiej historii.

„Dziś Poczta Polska jest jedną ze strategicznych spółek Skarbu Państwa, która oprócz wypełniania zadań czysto biznesowych odgrywa niezwykle istotną rolę społeczną. Poczta aktywnie włącza się w promowanie polskiej kultury oraz działania edukacyjne i patriotyczne. Cieszę się, że pracownicy Poczty Polskiej uczestniczą w narodowych uroczystościach, ważnych dla naszej tożsamości. Nie możemy zapominać o naszym dziedzictwie, mamy powody do dumy” – napisał do pocztowców szef resortu infrastruktury.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl