Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie dziś udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników na Jasną Górę. Jest to zarazem Święto Dziękczynienia za Plony. W tym roku modlitewnemu spotkaniu prześwieca hasło: „Do Matki Miłosierdzia – pielgrzymujemy z dziękczynieniem”. 

Dożynki rozpoczęły się wczoraj wieczorem Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Wejmana z diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00 wejściem delegacji z wieńcami żniwnymi na Szczyt Jasnogórski – mówi o. Sebastian Matecki OSPPE – podprzeor Jasnej Góry.

– W międzyczasie trwa prezentacja zespołów ludowych, zespołów z różnych regionów Polski, z okolic Polski. Są to chóry, zespoły śpiewacze, kapele, które tu na szczycie stworzą pewien program muzyczno-modlitewny. Jest to również przygotowanie do Mszy św., która rozpocznie się o godz. 11.00. Przed Mszą św., po powitaniu przez ojca przeora, będą przemawiać nasi goście: minister rolnictwa, pan prezydent. Będzie przekazanie chlebów przez starostów pielgrzymkowych – tegorocznych pielgrzymkowych – powiedział o. Sebastian Matecki OSPPE.

Dożynki Jasnogórskie to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie, gromadząca kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. Od tego czasu rolnicy z całej Polski spotykają się na Jasnej Górze w każdą pierwszą niedzielę września.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl