fot. Tomasz Strąg

Szczyt pielgrzymkowy w Częstochowie

Częstochowa przeżywa coroczny sierpniowy szczyt pielgrzymkowy przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tylko w najbliższych dniach na Jasną Górę dotrze kilkadziesiąt tysięcy uczestników pieszych pielgrzymek z różnych stron Polski i z zagranicy.

Miejskie służby zapewniają, że są gotowe na przyjęcie gości. Według szacunków częstochowskiego magistratu, w sierpniu na Jasną Górę wejdzie ok. 111 tys. pątników w ok. 170 zorganizowanych pieszych pielgrzymkach. Dołączą do nich grupy oraz osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami i koleją.

Ks. Tomasz Płukarski, rzecznik XXXVI Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, mówi, że tegoroczne maszerowanie było wyjątkowe.

– Całą pielgrzymkę z Wrocławia z katedry do Matki Bożej na Jasnej Górze przeszedł z nami nasz nowy ksiądz biskup Jacek Kiciński. To dla nas to wielka radość, że mamy ze sobą pasterza. Przyszliśmy pod hasłem: ,,Miłosierdzie w uczynkach”. Przyszliśmy w piętnastu grupach, ale bardzo ważna jest dla nas grupa szesnasta – to duchowi uczestnicy naszej wrocławskiej pielgrzymki. Dzięki temu możemy bezpiecznie przejść, bo trzeba powiedzieć, że to była bardzo udana pielgrzymka i oczywiście mieliśmy dobrą pogodę – podkreśla kapłan.

Okres szczytu pielgrzymkowego obejmuje dni poprzedzające obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz te przed odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej, które odbywa się 26 sierpnia.

RIRM

drukuj