fot. PAP/Maciej Kulczyński

Wrocław: Wyruszyła 37. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Ponad tysiąc pielgrzymów wyruszyło dziś z wrocławskiej katedry, by po 9 dniach drogi i przebyciu ponad 200 km dotrzeć do duchowej stolicy Polski. Żeby podjęć decyzję o wyruszeniu w drogę potrzeba wiary zwrócił się do pątników ks. abp Józef Kupny. – Nie wiecie co Was spotka, nie macie żadnej pewności: pogody, warunków, osób, które będą szły obok was, dlatego już pierwsze kroki kierowane ku Jasnej Górze są wyraźnym świadectwem Waszego zaufania Bogu, za które bardzo Wam dziękuję – dodał.

Metropolita wrocławski modlił się razem z pielgrzymami w katedrze podczas tradycyjnego nabożeństwa rozpoczynającego wrocławskie pielgrzymowanie. Przemawiając do uczestników pielgrzymki podkreślił wagę dawania świadectwa we współczesnym świecie, nazywając je najprostszą, a zarazem najbardziej skuteczną metodą dawania innym Chrystusa. Nawiązał tym samym do hasła tegorocznej pielgrzymki, które brzmi: „Idźcie i głoście”.

– Bądźcie gotowi nie tylko na to, by pokonać pewien odcinek drogi. Bądźcie gotowi dać Chrystusowi szczere i wyraźne świadectwo – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego.

Dawajcie świadectwo Waszej wiary najpierw wśród sióstr i braci w grupach pielgrzymkowych, a następnie wobec tych wszystkich, których Bóg postawi na Waszej drodze. Pomyślcie, że nikogo nie spotkacie przez przypadek. Spójrzcie na drugiego człowieka, jak na dar, który daje Wam Pan, a mieszkańcy miast i wsi, przez które będziecie pielgrzymować niech zobaczą Kościół młody duchem, misyjny, pełny radości i nadziei – wskazywał ks. abp Józef Kupny.

Ksiądz arcybiskup prosił także pielgrzymów o modlitwę w intencji Kościoła wrocławskiego, a szczególnie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Przypomniał pątnikom, by nie zapominali o ludziach starszych i chorych, którzy – jak mówił ks. abp Kupny – gdyby stan zdrowia im pozwolił wybraliby się do Częstochowy, jednak towarzyszą pielgrzymom duchowo. Na zakończenie metropolita wrocławski pobłogosławił pielgrzymom na drogę.

Piesza pielgrzymka wrocławska na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła w 1981 r. Od tego czasu każdego roku kilka tysięcy pątników w ciągu 9 dni pokonuje ok. 230 km. Przybycie przed wizerunek Czarnej Madonny przewidziane jest na 10 sierpnia. W tym roku liczba pielgrzymów którzy wyruszyli z Wrocławia jest mniejsza niż w poprzednich latach. Zdaniem organizatorów wynika to z faktu, iż cztery grupy dołączą do głównego nurtu pielgrzymki za dwa dni. Poza tym – jak tłumaczą – niektórzy zgłoszą swoje uczestnictwo dopiero na trasie.

Nowością w tym roku jest grupa 21., która została nazwana młodzieżową. Skupia ona przede wszystkim ludzi młodych, które ubiegłym roku brały udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Wciąż wracamy do pytania, jak nie roztrwonić tego zapału i entuzjazmu, który obserwowaliśmy w naszych parafiach, dlatego chcieliśmy dać tym młodym kolejną szansę bycia razem i wspólnego przeżywania wiary w Chrystusa – tłumaczą organizatorzy.

Sporym powodzeniem cieszy się także tzw. grupa rodzinna, która – zdaniem organizatorów – jest kolejnym dowodem, iż można mówić o pewnym trendzie odchodzenia od tzw. grup terytorialnych, w których elementem łączącym uczestników jest przede wszystkim miejsce zamieszkania, na rzecz grup tematycznych, w których wzajemne więzi budują się na poziomie wspólnych zainteresowań, charyzmatów, wieku, sytuacji społecznej. Stąd od kilku lat we wrocławskiej pielgrzymce można zmierzać na Jasną Górę w grupach: akademickiej, pokutnej czy biblijnej.

Ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej/RIRM

drukuj