fot. Tomasz Strąg

37. Piesza Pielgrzymka Kaszubska dotrze dziś na Jasną Górę

Na Jasną Górę dotrze dziś 37. Piesza Pielgrzymka Kaszubska. To najdłuższa pielgrzymka w Polsce. Uczestnicy dziewiętnasto-dniowej wędrówki modlitewnej pokonali ponad 600 kilometrów z Helu do Częstochowy. W tym roku towarzyszyło im hasłoJesteśmy napełnieni Duchem Świętym.

Kierownik pielgrzymki ks. prof. Jan Perszon wskazuje, że wejściu na Jasną Górę towarzyszy zawsze głębokie wzruszenie.

To jest coś, czego nie da się określić. Każdy, kto wchodzi na Jasną Górę odkrywa, jeśli jest pierwszy raz, że w tym życiu, to co można kupić, zdobyć, zamienić, skonsumować właściwie jest potrzebne, ale jest drugorzędne. Pierwszeństwo ma Pan Bóg. W momencie wejścia na Jasną Górę Matka Chrystusowa staje się taka swoja, taka moja. Myślę, że to dokonuje się, kiedy pierwszy raz się idzie, a za każdym razem się to trochę odnawia. Człowiek ma świadomość, że trochę Pana Jezusa i Jego Matkę w życiu zawodzi i chciały to zmienić – akcentuje ksiądz profesor.

Pielgrzymi wyruszyli w drogę 25 lipca. W zależności od dnia pokonywali od 25 do 44 kilometrów. W codziennym programie była modlitwa, konferencje i śpiew. Piesza Pielgrzymka Kaszubska wyruszyła po raz pierwszy w 1982 roku ze Swarzewa.

RIRM

drukuj