W Roku Jubileuszowym św. Stanisława Kostki okolicznościowe wydawnictwa Poczty Polskiej

Podczas obchodów Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki Poczta Polska wyda znaczek z jego wizerunkiem oraz okolicznościowe kartę i kopertę. Ich prezentacja odbędzie się 19 sierpnia w Rostkowie (Mazowieckie), w miejscu urodzenia patrona Polski, dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej.

Znaczek z wizerunkiem św. Stanisława Kostki ukaże się w 450. rocznicę jego śmierci i zainauguruje serię „Patroni Polski” przygotowaną przez Pocztę Polskę w 100-lecie odzyskania niepodległości – poinformowała diecezja płocka.

Prezentacja znaczka i towarzyszących mu karty oraz koperty będzie miała miejsce 19 sierpnia w Rostkowie, gdzie odbędą się główne uroczystości liturgiczne Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki, którym będzie przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski.

„Od tego dnia znaczek będzie także dostępny w ok. 150 wybranych urzędach pocztowych w całej Polsce” – podała diecezja płocka.

Na znaczku, zaprojektowanym przez Bożydara Grozdewa, widniał będzie wizerunek św. Stanisława Kostki z obrazu Elżbiety Plewy-Hoffmann, z 1996 r., który znajduje się w sanktuarium w Rostkowie. Fragment tego obrazu znajdzie się też na okolicznościowej karcie pocztowej. Zamieszczony tam będzie również zarys wieży kościoła w Rostkowie, a w tle fragment listu o Stanisławie Kostce św. Piotra Kanizjusza do św. Franciszka Borgiasza, generała zakonu jezuitów – „Wiążemy z nim wielkie nadzieje” oraz symbol serii „Patroni Polski”.

fot. Poczta Polska

Jak informuje diecezja płocka, Poczta Polska wyda też tzw. kopertę FDC, czyli kopertę ukazującą się w pierwszym dniu obiegu znaczków, w limitowanej wersji – na kopercie, oprócz logotypu serii „Patroni Polski”, przedstawione zostaną: zdjęcie kościoła św. Andrzeja na Kwirynale, gdzie znajdują się relikwie św. Stanisława Kostki oraz kopia jego własnoręcznie napisanej prośby z 27 października 1567 r. o rozmowę kwalifikacyjną, aby zostać przyjętym do nowicjatu jezuitów w Rzymie, z podpisem świętego.

fot. Poczta Polska

„Na kopercie znajduje się też stempel z symbolem Towarzystwa Jezusowego i nazwą urzędu Pocztowego Przasnysz 1, który został wyznaczony na dzień pierwszego dnia obiegu znaczka” – wyjaśniła diecezja płocka.

Jak zapowiedziała, jednocześnie opublikowany zostanie folder emisji „Patroni Polski” ze św. Stanisławem Kostką w wersji limitowanej – otrzymają go goście uroczystości w Rostkowie 19 sierpnia oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski, która odbędzie się w ramach tegorocznych obchodów jubileuszu 450. rocznicy śmierci świętego od 25 do 26 września w Płocku.

„Folder ten wyjaśnia ideę znaczka, zawiera życiorys świętego po polsku i po angielsku, graficznie nawiązuje do koperty pierwszego obiegu i karty pocztowej. Umieszczono na nim podziękowania Poczty Polskiej dla osób i instytucji zaangażowanych w powstanie znaczka” – poinformowała diecezja płocka.

Wydawcą znaczka ze św. Stanisławem Kostką jest Biuro Filatelistyki Poczty Polskiej z inicjatywy biskupa płockiego ks. bp Piotra Libery. Publikację koordynował m.in. ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej we współpracy z ks. Janem Cegłowskim, emerytowanym proboszczem parafii św. Jana Kantego w Mławie.

Rok Jubileuszowy św. Stanisława Kostki ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski. Hasłem jego obchodów w diecezji płockiej jest życiowe motto świętego: „Ad maiora natus sum – Do większych rzeczy jestem urodzony”. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się tam 6 stycznia w Święto Trzech Króli i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla, czyli do 25 listopada.

Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r.. Był jednym z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.

Relikwie św. Stanisława Kostki znajdują się w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, a od 1926 r. także w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie – ustanowione w 2000 r. tamtejsze sanktuarium odwiedzają każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl