Poczta Polska inwestuje w rozwój

Poczta Polska zainwestuje miliard złotych w logistykę. Największą inwestycją będzie budowa centralnego węzła logistycznego i centralnej sortowni, czyli tzw. hubu. Rozwijana jest też współpraca z Chinami.

Sektor usług pocztowych rozwija się bardzo dynamicznie, a taka sytuacja – jak podkreśla prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski – wymaga nowych inwestycji.

– Na najbliższe lata w perspektywie naszej strategii zaplanowaliśmy miliard złotych inwestycji. Najważniejszym elementem tych inwestycji i tym, co ma nam pomóc w obsłudze pocztowego jedwabnego szlaku jest Centralny Hub Logistyczny – mówi Przemysław Sypniewski.

Centralny Hub Logistyczny będzie sortownią służącą do obsługi krajowego i międzynarodowego handlu prowadzonego elektronicznie, przez internet. Zostanie zlokalizowany w centralnej Polsce i według założeń podejmie współpracę z Centralnym Portem Komunikacyjnym – wskazuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Bardzo się cieszę, że ten nowoczesny hub, to centrum logistyczne, z założenia będzie doskonale skoordynowane, skomunikowane z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Tworzymy nowoczesną infrastrukturę, która spowoduje, że państwo polskie w wielu obszarach będzie nie tylko konkurencyjne, ale mam nadzieję, że będzie wiodło prym w Europie – zaznacza Andrzej Adamczyk.

Brak inwestycji w ostatnich latach doprowadził do tego, że Poczta Polska straciła niemal cały rynek paczkowy – podkreśla wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

– To jest rynek, który najbardziej dynamicznie się rozwija i trzeba przyznać, że Poczta Polska ma zaledwie 20 proc. tego rynku w Polsce. Większość tego rynku jest opanowana i realizuje się te przesyłki paczkowe przez poczty państwowe innych krajów – mówi Kazimierz Smoliński.

Dlatego rozwój nowych sektorów usług pocztowych jest teraz dla poczty priorytetem. Ogromne znacznie ma tutaj podpisane porozumienie z chińską pocztą. Dzięki niemu Poczta Polska stanie się międzynarodowym operatorem – dodaje prezes Poczty Polskiej.

– To porozumienie jest o tyle dla nas ważne, że Poczta Polska jest jedynym partnerem w tej części Europy poczty chińskiej. Dzięki temu porozumieniu poczta chińska zgodziła się korzystać z usług Poczty Polskiej w rozsyłaniu dużego wolumenu przesyłek na 30 krajów Europy – wskazuje Przemysław Sypniewski.

To właśnie w ten sposób Poczta Polska stanie się operatorem logistycznym koordynującym handel między Chinami i innymi państwami Azji a Europą.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl