fot. PAP/Piotr Augustyniak

Poczta Polska udaremniła wyłudzanie pieniędzy

Dzięki wewnętrznym procedurom Poczty Polskiej i działaniom policji udało się zapobiec kolejnym próbom wyłudzenia pieniędzy – poinformowała w poniedziałek spółka. Zatrzymano oszustów działających metodą „na wnuczka.”

„W ostatnich kilku tygodniach nasiliła się skala oszustw ukierunkowanych na osoby starsze metodą na tzw. +wnuczka+ lub +pracownika poczty+ czy +policjanta+” – przekazała Poczta Polska w poniedziałkowym komunikacie.

Jak wskazała, mimo licznych kampanii społecznych i akcji informacyjnych osoby starsze wciąż padają ofiarami wyłudzeń znacznych sum pieniędzy.

„Poczta Polska oraz Policja – zwłaszcza w okresie przedświątecznym, gdy nasila się to zjawisko – podjęły jeszcze intensywniejszą współpracę. Dzięki niej w ostatnim czasie udało się udaremnić wypłatę znacznych kwot pieniędzy” – napisano.

Poczta przypomniała, że we wrześniu br. wpłynęła prośba Komendy Stołecznej Policji o podjęcie działań przez Pocztę Polską w celu udaremnienia wypłaty przekazu nadanego przez osobę, która padła ofiarą oszustów działających metodą na tzw. wnuczka.

„Oszust dokonał dwukrotnej próby wypłaty kwoty. Z uwagi na błąd w nazwisku odbiorcy przekazu nie został on wypłacony. Istniało podejrzenie podjęcia ponownej próby wypłaty przekazu. Po otrzymaniu tej informacji Poczta Polska bezzwłocznie rozesłała do podległych placówek informacji o możliwości podjęcia kolejnej próby wypłaty przekazu” – opisuje zdarzenie Poczta. Jak dodano, jednocześnie, na podstawie wcześniejszych prób wypłaty przekazu, zostały ustalone dane tej osoby.

„Poczta Polska dokonała blokady kwoty – kolejnej próby wypłaty nie było i dokonano zwrotu zatrzymanej kwoty do nadawcy przekazu” – czytamy.

Kolejna podobna sytuacja miała miejsce w październiku br. Sprawa dotyczyła wypłaty przekazu pocztowego na kwotę 25 tys. zł.

„Pracownik Poczty Polskiej na bieżąco monitorował sprawę i przebywał w stałym kontakcie telefonicznym z funkcjonariuszami policji. Podjęto czynności umożliwiające udaremnienie wyłudzenia gotówki. Placówki pocztowe zostały poinformowane o nadaniu przez poszkodowaną osobę kolejnego przekazu na to samo nazwisko i kwotę 20.000 zł oraz możliwości podjęcia wypłaty przez oszustów. W wyniku sprawnego działania pracowników Poczty Polskiej przekaz nie został wypłacony, a kwotę zwrócono do nadawcy. Finalnie w placówce pocztowej zatrzymano sprawców przestępstwa i udaremniono kolejną próbę wyłudzenia gotówki” – przekazała Poczta.

Pracownicy Poczty Polskiej poprosili osobę próbującą podjąć wypłatę o cierpliwość i wezwali policję.

„Sprawcy zostali zatrzymani podczas dokonywania przez nich przestępstwa”– wskazała spółka.

Poczta Polska zapewnia, że na bieżąco uczula swoich pracowników, aby zwracali szczególną uwagę na nietypowe wpłaty dokonywane przez osoby starsze. Jak tłumaczy spółka, sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

Poczta Polska prosi o powiadamianie policji pod nr 997 lub 112 w przypadku jakichkolwiek podejrzeń.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl