fot. twitter.com/PocztaPolska

Poczta Polska: znaczek z okazji 500. urodzin Zygmunta II Augusta

Poczta Polska wraz z Pocztą Litewską wprowadziły do obiegu znaczek z wizerunkiem Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski Zygmunta II Augusta z okazji 500-lecia jego urodzin – poinformowała we wtorek spółka.

„Powstanie Poczty Polskiej datuje się na 18 października 1558 roku. To data uruchomienia pierwszego połączenia pocztowego pomiędzy Krakowem a Wenecją. Za tym wydarzeniem stał król Zygmunt II August, więc historia Poczty złączona jest na stałe zarówno z nim jak i z historią Polski” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes spółki Tomasz Zdzikot.

Dodał, że znaczek powstał przy współpracy z Muzeum Narodowym i Muzeum Zamku Królewskiego, które udostępniły eksponaty.

„Stały się one motywami przewodnimi znaczka” – wskazał.

Jak zaznaczył Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas, Zygmunt August jest ważną postacią w historii Litwy i Polski.

„Jego panowanie łączy się z szerszym otwarciem się na kulturę Zachodu. Dla Litwinów bliska jest również historia uczucia łączącego Zygmunta Augusta i Barbarę Radziwiłłównę. Historia ich miłości utrwaliła się w zbiorowej pamięci i jest żywa do dziś” – powiedział Eduardas Borisovas, cytowany w komunikacie.

Spółka podała, że na znaczku, autorstwa Bożydara Grozdewa, przedstawiono fragment obrazu Jana Matejki z 1867 roku „Zygmunt i Barbara”, pochodzącego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. W tło zaprezentowanej liczby 500 – części nazwy emisji – wpisany został arras, pokrycie krzesła z monogramem Zygmunta Augusta (około 1555 rok), pochodzący ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

Poczta przypomniała, że Zygmunt II August, król Polski i wielki książę litewski, był jedynym męskim potomkiem Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Za jego inicjatywą Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie na mocy unii lubelskiej połączono w jedno państwo, Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Królewski mecenat i pokaźne fundacje artystyczne są świadectwem złotego wieku Rzeczypospolitej.

18 października 1558 roku król Zygmunt II August ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. Nową instytucję powołano po to, by uniezależnić się od poczty cesarskiej i faktorii rodziny Fuggerów z Augsburga. Chciano także stworzyć stały korytarz informacyjny dla kontaktów dyplomatycznych i handlowych z innymi krajami europejskimi.

„Zygmunt II August argumentował swoją decyzję w następujący sposób: Mając na oku własną tudzież Naszych poddanych wygodę, abyśmy zarówno My jak i oni mogli do Włoch przesyłać zarówno listy jako też inne tam załatwiać sprawy” – czytamy w komunikacie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl