fot. PAP/EPA

W wielu miejscach na świecie upamiętniono św. Jana Pawła II w 100-lecie Jego urodzin

O Papieżu Pielgrzymie – Świętym Janie Pawle II – pamięta także cały świat. W wielu miejscach na świecie sprawowane były Msze św. w intencji św. Jana Pawła II.

Choć Jan Paweł II o Polsce nigdy nie zapomniał, to we Włoszech spędził większą część papieskiego życia. W Bazylice Watykańskiej – gdzie został pochowany – wczoraj miały być tłumy. Pandemia na to jednak nie pozwoliła. O godzinie 7.00 przy grobie wielkiego Polaka modlił się jego następca Ojciec Święty Franciszek.

– Jakie są cechy dobrego pasterza, jakie możemy znaleźć w Janie Pawle II? To modlitwa, bliskość z ludem i umiłowanie sprawiedliwości – mówił papież Franciszek.

Jan Paweł II jako dobry pasterz udawał się na cały świat, by spotykać się z wiernymi. Był człowiekiem miłosierdzia i modlitwy, o której nigdy – mimo swoich licznych obowiązków – nie zapominał.

– On dobrze wiedział, że zadaniem biskupa, kapłana, jest modlić się. On to bardzo dobrze rozumiał – wskazał papież Franciszek.

O tej modlitwie nie zapomnieli Polacy, ale też Włosi, którzy po wielu tygodniach mogli w końcu uczestniczyć we Mszy świętej w Kościele.

– Bardzo wiele osób bardzo szybko skojarzyło to właśnie z dniem urodzin Jana Pawła II i odczytało to jako prezent urodzinowy świętego Jana Pawła II – możliwość powrotu do Kościoła – powiedział posługujący we Włoszech redemptorysta o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

Dla Włochów postać św. Jana Pawła II jest niezwykle żywa szczególnie teraz, kiedy miały odbyć się wielkie uroczystości.

– Niestety stało się inaczej z racji pandemii, dlatego my chcemy pielęgnować pamięć św. Jana Pawła II i tak jak możemy, będziemy starali się go uczcić – wskazał o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

Jan Paweł II kochał Hiszpanię. Hiszpanie kochali jego. Z wizytą apostolską papież Polak był tam aż 5 razy.

– Jan Paweł II miał poczucie humoru, to Hiszpanie bardzo cenili. Kilkoma słowami czy gestem potrafił obudzić Hiszpanów czy wywołać uśmiech – mówi o. Marek Raczkiewcz CSsR, który posługuje w Madrycie.

Kościoły w Hiszpanii z powodu koronawirusa są zamknięte. Wierni jednak o urodzinach papieża Polaka nie zapomnieli i duchowo łączyli się w modlitwie. Hiszpańska Polonia zorganizowała specjalną akcję – 100 serc dla Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin.

– Tymi sercami były czy obrazki czy wspomnienia rodzinne, czy nawet piosenki – wyjaśnił o. Marek Raczkiewicz CSsR.

O papieżu Polaku w dniu jego urodzin pamiętały też m.in. Węgry, Białoruś i Litwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl