fot. pl.facebook.com

K. Czabański: Nie widzę żadnych powodów do odwołania prezes Polskiego Radia

Zdecydowanie nie widzę żadnych powodów, by głosować za odwołaniem prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej – powiedział we wtorek przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

„Ja się bardzo cieszę, że politycy upominają się o wolność słowa, bo sam się o nią upominam od lat” – powiedział w RMF FM szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, pytany o reakcje polityków na sytuację w radiowej Trójce.

„Wszyscy troszczymy się o wolność słowa w mediach publicznych” – dodał.

Pytany, czy zagłosuje za odwołaniem prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej, Czabański powiedział: „Nie, zdecydowanie nie, gdyż nie widzę żadnych powodów, żeby to robić”.

„Jeżeli mówimy o cenzurze – to został w wyniku tych machinacji z liczeniem głosów na Listę Przebojów Trójki ocenzurowany głos słuchaczy. To jest jedyny element, który świadczyłby o cenzurze” – ocenił szef RMN.

Zwrócił uwagę, że z informacji, które posiada, „wynika, że po prostu zostało ujawnione szalbierstwo w liczeniu głosów”.

„W każdym razie błędy – nazwijmy to ostrożnie” – powiedział, dodając, że „należy to ukrócić i tyle”.

Przewodniczący RMN przypomniał, że władze Polskiego Radia przedstawiły w poniedziałek wstępny raport dotyczący piątkowego notowania Listy Przebojów programu Trzeciego.

Krzysztof Czabański odniósł się także do żądania Pawła Kukiza, który zwrócił się do przedstawiciela Kukiz’15 w RMN Grzegorza Podżornego o skierowanie wniosku o natychmiastowe odwołanie prezes Polskiego Radia „za tolerowanie skandalicznego cenzurowania piosenki Kazika” – jak napisano w komunikacie Koalicji Polskiej przesłanym w niedzielę PAP.

„Każdy członek RMN ma prawo składać wnioski” – podkreślił szef RMN, dodając, iż Podżorny dopiero „zapowiedział uzasadnienie tego wniosku w przyszłości”.

Zdaniem Czabańskiego Polskie Radio nie prowadzi „żadnej wojny z artystami”.

„Ja nie rozumiem, dlaczego artyści obrażają się na to, że coś będzie uczciwe” – mówił.

Podczas piątkowego notowania Listy Przebojów programu Trzeciego pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika „Twój ból jest mniejszy niż mój”, nawiązująca do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 10 kwietnia na Powązkach, w czasie gdy cmentarz był zamknięty z powodu epidemii koronawirusa. Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor programu Trzeciego Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

W niedzielę Kowalczewski przekazał, że w radiu prowadzone są „intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania”. Według niego, z ustaleń informatyków wynika iż to „prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki” Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

Dyrekcja Trójki zapowiedziała w poniedziałek zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji.

Z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki – jak napisał – „w związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat”. Ze stacją pożegnali się także Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli też artyści, m.in. Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory, podobnie jak wytwórnia Mystic, która wydaje w Polsce m.in. Deep Purple i Nicka Cave’a.

Obecni i byli dziennikarze i pracownicy radiowej „Trójki” w niedzielę po południu zebrali się na proteście przy siedzibie swojej stacji udzielając wsparcia m.in. Niedźwieckiemu. Protest opublikowali również w mediach społecznościowych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl