fot. Monika Bilska

W toruńskim sanktuarium rozpoczęły się „Dni ze św. Janem Pawłem II”

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II rozpoczęły się w niedzielę „Dni ze św. Janem Pawłem II”. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. połączona z obchodami 25-lecia istnienia toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Czas ten przygotowuje wiernych do sanktuaryjnego odpustu.

Od 14 do 22 października wierni przybywający do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II będą mogli wypraszać wiele szczególnych łask za wstawiennictwem papieża Polaka – wskazał kustosz sanktuarium o. Andrzej Laskosz CSsR.

– Przede wszystkim modlitwy będą ukierunkowane o pokój na całym świecie, bo Jan Paweł II był też papieżem pokoju, ale też chcemy za jego przyczyną omadlać nasze rodziny, by wiara w rodzinach znów na nowo się pojawiła – zaznaczył kustosz sanktuarium.  

W czasie tych kilku dni odprawiane będą Msze święte i nabożeństwa m.in. dla młodzieży, seniorów, małżeństw, sióstr zakonnych, członków Domowego Kościoła czy chorych i niepełnosprawnych. Pierwszy dzień poświęcony został modlitwie o powołania duszpasterskie i zakonne. Wzięli w nim udział rektor oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, które obchodzi 25. rocznicę swojego istnienia.

– Myślę, że ci młodzi ludzie, ci seminarzyści, w tym dniu dzisiejszym, kiedy obchodzimy ten Dzień Papieski – to też wielki zaszczyt, że możemy tu dziś z wami modlić się – właśnie tę tajemnicę ojcostwa, wchodzenia do seminarium, przychodzenia do seminarium i odpowiadania Panu Bogu „tak” – traktują bardzo serio – powiedział ks. prof. Dariusz Zagórski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

Jak dodał, tego jak być prawdziwym, kochającym kapłanem-ojcem wszystkich księży uczył Jan Paweł II.

– To był człowiek, który rzeczywiście był ojcem i to ojcostwo od niego promieniowało. Myślę, że jeśli klerycy nauczą się od niego takiego podchodzenia do drugiego człowieka z pozycji bycia pasterzem ludu, to będzie najwspanialsza rzecz – mówił ks. prof. Dariusz Zagórski.

W uroczystej Mszy św. wziął udział także prezydent Torunia Michał Zaleski. W swoim wystąpieniu wspominał wizytę Jana Pawła II w Grodzie Kopernika.

– 7 czerwca 1999 r. toruńskie lotnisko. Piękny zachód słońca. Ojciec Święty z nami, z setkami tysięcy pielgrzymów, patrzący na nas i mówiący do nas, że to jest również jego Toruń, że to miasto on również lubi, ceni i dostrzega na mapie miast Polski i świata. To było bardzo wzruszające – powiedział Michał Zaleski.

W czasie „Dni ze św. Janem Pawłem II” w toruńskim sanktuarium wierni będą mieli możliwość uzyskania dwukrotnie odpustu zupełnego. Będzie to możliwe 16 października, czyli w rocznicę wyboru papieża-Polaka na Stolicę Piotrową oraz 22 października – w dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II.

– To jest piękna sprawa, bo mogą też osoby, które nie będą w tym miejscu z różnych racji, duchowo, kiedy będą się łączyć z nami, mogą odpust zupełny uzyskać pod warunkami, o jakich Kościół mówi – wskazał o. Andrzej Laskosz CSsR.

Po zakończonej Eucharystii przedstawiciele władz miasta Torunia złożyli bukiety kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

TV Trwam News/RIRM

drukuj