fot. twitter.com

Św. Jan Paweł II zostanie patronem Kalwarii Zebrzydowskiej?

Samorząd Kalwarii Zebrzydowskiej chce, by św. Jan Paweł II został patronem miasta. W poniedziałek radni podjęli uchwałę, w której zwrócili się do metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego o poparcie ich starań – poinformował kalwaryjski magistrat.

Radni w liście do metropolity, który stanowi załącznik do przyjętej jednogłośnie uchwały, poprosili abp. Jędraszewskiego, by skierował do Stolicy Apostolskiej wniosek o ustanowienie patrona.

Zdaniem samorządowców, w życiu człowieka ważny jest wzór do naśladowania.

„Papież–Polak był człowiekiem, który przez swoje poglądy, zachowanie i wiarę dawał dobry przykład ludziom, szczególnie młodym. Jednoczył ludzi o różnych postawach życiowych, a jego słowa wpływały na wybór przez wielu właściwej drogi. Chcemy podjąć wysiłek naśladowania jego dziedzictwa, by służyło to budowaniu i umacnianiu cywilizacji życia i miłości. Chcemy w jego stylu realizować swoje człowieczeństwo, dając świadectwo bezinteresowności, uczciwości, otwartości na innych, wrażliwości na prawdę oraz mężnego znoszenia trudów” – napisali.

Radni zaznaczyli w liście, że Jan Paweł II był dla Polaków przewodnikiem i nauczycielem, a pamięć o nim, to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale „przede wszystkim idea oparcia się na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii”.

„Kalwaria Zebrzydowska przyjmując za patrona św. Jana Pawła II niewątpliwie (…) stworzy dla mieszkańców duchowy punkt odniesienia” – podkreślili.

Radni przypomnieli, że Karol Wojtyła od najmłodszych lat był związany z miastem. „Tutaj przybywał jako młody chłopiec wraz z ojcem, a następnie kolejno jako ksiądz, biskup, kardynał, a w roku 1979 oraz 2002 będąc następcą św. Piotra na Stolicy Apostolskiej” – wskazali.

Podkreślili, że w czasie pielgrzymki w 1979 r. podniósł on do rangi Bazyliki Mniejszej kościół Matki Bożej Anielskiej w miejscowym sanktuarium pasyjno-maryjnym. Prosił wówczas mieszkańców i pielgrzymów, przybywających do Kalwarii, aby modlili się za niego za życia i po śmierci.

„Klamrą spinającą papieskie apostolskie pielgrzymki do Ojczyzny była msza św., którą Jan Paweł II odprawił 19 sierpnia 2002 r. z okazji jubileuszu 400-lecia powstania Kalwarii. Była to ostatnia Eucharystia na polskiej ziemi. Papież w homilii zawierzył swoje życie, owoce pontyfikatu oraz losy narodu polskiego i Kościoła Maryi z Kalwarii Zebrzydowskiej” – napisali w liście do ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Radni przypomnieli zarazem, że w 1997 r. Jan Paweł II przyjął honorowe obywatelstwo Kalwarii Zebrzydowskiej. Nikt inny nie posiada tego tytułu.

Inicjatorem idei ustanowienia patronatu św. Jana Pawła II nad Kalwarią Zebrzydowską jest burmistrz Augustyn Ormanty.

Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. Została założona na początku XVII w. Mieszka w niej niespełna 5 tys. osób.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl