Ks. Kloch: 27 kwietnia 2014 r. to wielki dzień, również dla Polski

Data kanonizacji papieża Jana Pawła II – 27 kwietnia 2014 r. – to wielki dzień, również dla Polski – ocenił w poniedziałek rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Dodał, że św. Jan Paweł II będzie patronem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 

Papież Franciszek ogłosił w poniedziałek, że kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku. Ks. Józef Kloch na konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że kanonizacja odbędzie się w niedzielę Miłosierdzia Bożego, którą ustanowił Jan Paweł II.

„Zatem to wielki dzień, również dla Polski, dla naszego kraju” – powiedział ks. Kloch. Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II będzie patronem rozpoczynających się od 2014 r. przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, zaplanowanych w Krakowie na 2016 r. Przypomniał, że to papież z Polski był inicjatorem dni młodzieży, pierwsze takie spotkanie odbyło się w Częstochowie.

Poinformował też, że o kwietniową datę kanonizacji prosili polscy biskupi. „Grudzień to czas, kiedy wędrówka autokarami z Polski jest problemem ze względu na warunki atmosferyczne” – powiedział rzecznik episkopatu. Wcześniej media spekulowały, że kanonizacja jest możliwa na początku grudnia 2013 r.

Zaznaczył, że do tej pory nie zdarzyło się, by kanonizowano równocześnie dwóch papieży. „Jeden jest kontynuatorem myśli drugiego, więc to piękny symbol” – dodał ks. Kloch. Zwrócił uwagę, że Jan XXIII zainicjował Sobór Watykański II, a Jan Paweł II wcielał w życie idee soborowe.

Zaznaczył, że trudno w tej chwili mówić o tym, jak polski Kościół zamierza się przygotowywać do tej uroczystości. „Sądzę, że jednym z najlepszych przygotowań będzie zamienianie słów Jana Pawła II w czyn” – podkreślił ks. Kloch.

On do nas, do Polaków, tak wiele razy mówił, zwłaszcza w czasie pielgrzymek do ojczyzny, że warto sobie odświeżyć pamięć, co papież mówił. Okaże się zapewne, że niejedna rzecz powinna być nadal wcielana w życie – powiedział rzecznik episkopatu.

Ks. Kloch pytany był również, czy możliwe jest, by w uroczystościach kanonizacyjnych wzięli udział dwaj papieże: obecnie urzędujący oraz papież senior. „Słyszałem o takiej możliwości i nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby zarówno Benedykt XVI, jak i ojciec święty Franciszek byli na kanonizacji. Zatem mielibyśmy dwóch kanonizowanych papieży oraz obecnych dwóch obecnych przy ołtarzu” – powiedział ks. Kloch.

PAP/RIRM

drukuj