27. kwietnia kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII

27. kwietnia przyszłego roku odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII – ogłosił Ojciec Św. Franciszek. Decyzja zapadła podczas konsystorza, czyli zgromadzenia księży kardynałów w Watykanie.

Z Polski przyjechał ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W konsystorzu wzięli także udział dwaj polscy kardynałowie pracujący w Watykanie; prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego ks. kard. Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich ks. kard. Stanisław Ryłko.

27 kwietnia przyszłego roku to Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II.

Sobór Watykański II to punkt wspólny łączący te dwie postaci. Błogosławiony Jan Paweł II kontynuował i realizował postanowienia soboru – mówił ks. dr Sławomir Oder.

– Jest to ogromnie piękny i satysfakcjonujący dzień dla wszystkich ludzi kochających Jana Pawła II i dla wszystkich ludzi dobrej woli. Szczęśliwe połączenie kanonizacji obu papieży z całą pewnością znajduje swój punkt wspólny w Soborze Watykańskim II. Jan XXIII, papież, który otworzył sobór, powołał go dzięki racji Ducha Świętego. Jan Paweł II, papież, który zrealizował całym swoim pontyfikatem postanowienia soborowe i dokonał zamknięcia soboru poprzez opublikowanie ostatnich dokumentów soborowych, którymi są: Kodeks Prawa Kanoniczego i Katechizm Kościoła Katolickiego. To są dokumenty, które są syntezą soboru i one są owocem również pontyfikatu Jana Pawła II – powiedział ks. dr Sławomir Oder.

Data kanonizacji jest nie tylko dogodna dla pielgrzymów, którzy udadzą się do Rzymu, ale przede wszystkim ma wymiar głęboko symboliczny – dodał postulator.

– Data jest bardzo wygodna. Z punktu widzenia logistycznego jest to wiosna – piękny czas we Włoszech, ale jest to również data symboliczna – to dzień, w którym Kościół będzie obchodził święto Bożego Miłosierdzia; święto, które jest tak bliskie osobie Jana Pawła II, ale jest również bardzo bliskie myśli i sercu Ojca św. Franciszka, który cały swój pontyfikat ustawia pod kątem ogłoszenia Bożego Miłosierdzia – zwraca uwagę ks. dr Sławomir Oder.

Ta decyzja to wielka radość dla całego Kościoła. Wspólna kanonizacja papieży to wyraz wspólnoty, komunii i wielkiego błogosławieństwa – mówił ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

– To wielka radość dla Kościoła w Polsce i dla Kościoła Powszechnego. Dodatkowym elementem i źródłem tej radości jest fakt połączenia obydwu kanonizacji. Pamiętajmy cały czas o wielkości dzieła Jana XXIII polegającego na zwołaniu Soboru Watykańskiego II, który dokonał wielkiego odnowienia Kościoła. Z kolei fakt kanonizacji Jana Pawła II w połączeniu z osobą Jana XXIII to wielki gest komunii, wspólnoty świętych. Jan Paweł II kontynuował wielkie dzieło soboru w którym uczestniczył osobiście. Jest to dla nas też wielkie wezwanie byśmy na nowo miłowali Kościół, lepiej go rozumieli – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk.

Ksiądz profesor dodał, że wierni dostali od Boga dwóch nowych orędowników.

– Pamiętajmy, że mamy dwóch nowych, wielkich orędowników u Pana Boga – Jana XXIII i Jana Pawła II. Widać to też w samym wyborze imienia, którego dokonał kardynał Wojtyła tuż po wyborze na Stolicę św. Piotra. Obrał jako pierwsze imię Jan chcąc podkreślić, że pragnie z całego serca kontynuować dzieło soboru watykańskiego II i ten styl posługi Kościołowi i światu, który prezentował Jan XXIII posługi dobroci – dodał ks. prof. Henryk Witczyk. 

To dzień dany nam przez Pana – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

– Dla naszego pokolenia jest to dzień dany przez Pana – niezwykły, wymodlony, oczekiwany, a dzisiaj ogłoszony. Co prawda lud głosił to w czasie uroczystości pogrzebowej – Santo Subito, ale proces kanonizacyjny szczęśliwie dobiegł końca, znamy datę świętowania. Jest to dar Bożej Opatrzności, wynagrodzenia za kult Miłosierdzia Bożego. Ojciec św. ustanowił to święto, które teraz przez jego uroczystą kanonizacje, będzie przypieczętowany – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Teraz pozostaje nam przygotować się do uroczystości kanonizacyjnych. – powiedział metropolita gdański. Dodał, że mamy jeszcze klika miesięcy, więc to jest czas przeznaczony na modlitwę i duchową odnowę oraz wprowadzanie nauczania JPII w życie.

– Jest pokusa skupienia się na zewnętrznej formule, bo ulegamy także i mediom, które doznały ożywienia. Przede wszystkim chodzi o przemianę duchową i wprowadzenie nauczania świętego papieża Jana Pawła II, w nasze konkretne życie – podkreśla ks. abp Sławoj Leszek Głódź.



Beatyfikacja bł. Jana Pawła II – 2 maja 2011 [cała transmisja]

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl