Wierni odwiedzają jasnogórską szopkę

Wierni odwiedzają jasnogórską szopkę. Świąteczna inscenizacja o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. jest jedną z największych i najbardziej znanych w Polsce. Tegoroczna nawiązuje do Roku Wiary, a także do motywu rodziny i dzieci niechcianych.

Od 2008 roku jasnogórską żywą szopkę można oglądać w plenerowej scenerii na tzw. jasnogórskich fosach. Co roku cieszy się powodzeniem u częstochowian i przybywających na Jasną Górę turystów i pielgrzymów. Zwyczajowo otwierana jest po pasterce, zaraz po przeniesieniu w uroczystej procesji figurki Dzieciątka Jezus.

W szopce, obok Świętej Rodziny – Józefa i Maryi pochylonych nad Dzieciątkiem, w otoczeniu pasterzy i aniołów – są żywe zwierzęta: oślica Amelka, kozy, barany, dwa kucyki, bażanty, kaczki, kury oraz po raz pierwszy pawie.

Tegoroczna szopka nawiązuje do Roku Wiary, rodziny, oraz – jak to określił przed kilkoma dniami jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski, który czuwał nad budową szopki – także do tematyki dzieci niechcianych. We współczesną część szopki, która jest w tym roku nowością, wkomponowane zostały fotografie dzieci niepełnosprawnych oraz hasła: „Moi rodzice nie wiedzieli… Dziś nazywają mnie księżniczką”, „Jestem szczęśliwy, a wy?”, „Nie jestem dzieckiem źle poczętym”, „Dziękuję, że jestem”, „Mam zespół Downa. I co z tego?”, „Mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie”.

Szopkę można zwiedzać w dni powszednie od godz. 8 do 18, a w soboty, niedziele i święta od godz. 8 do 21. Otwarta będzie do końca karnawału czyli do 13 lutego 2013 roku.

PAP

drukuj