By Helgi - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29821993

Ukraina: Szef MSZ w rocznicę Euromajdanu dziękuje Polsce za wspieranie jego kraju

Słowa wdzięczności za wsparcie Ukrainy przez Polskę w rocznicę Euromajdanu przekazał na Twitterze Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Obchodzi ona w sobotę Dzień Niebiańskiej Sotni, w którym wspomina ofiary starć w czasie Rewolucji Godności 2013-2014.

„Jestem dogłębnie wdzięczny za pańskie słowa solidarności w tym dniu. Polska jest od dawna sojusznikiem i wiernym przyjacielem Ukrainy” – napisał w sobotę na Twitterze Kuleba.

Wcześniej minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau wezwał Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego i przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

„Od siedmiu lat Krym i Donbas znajdują się pod rosyjską okupacją. Polska opowiada się po stronie ofiar i wzywa Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy oraz zadośćuczynienia za łamanie praw człowieka na okupowanych terytoriach” – napisał na Twitterze szef polskiego MSZ.

Jesienią 2013 r. na Ukrainie rozpoczęły się protesty przeciwko niepodpisaniu przez ówczesne władze w Kijowie umowy stowarzyszeniowej z UE, zwane Rewolucją Godności. W jej trakcie zginęło ponad 100 demonstrantów, a ponad pół tysiąca osób zostało rannych. Do najbardziej krwawych starć doszło 20 lutego 2014 r.

Reagując na wydarzenia w Kijowie, Moskwa wkroczyła na Krym (który później anektowała), a następnie do Donbasu, którego część jest do dzisiaj zajmowana przez kontrolowane przez Rosję siły separatystyczne.

PAP

drukuj